Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-05-09 19:34:20 przez system

68 Salon Artystyczno-Literacki w Bibliotece

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na LXVIII Salon Artystyczno-Literacki i otwarcie wystawy malarstwa Mirosława Krzyszkowskiego „Piórkiem i pędzlem”, 14 maja 2019 r. o godz. 18.00 w sali klubu Biblioteki.

Mirosław Krzyszkowski malarz, rzeźbiarz, projektant wnętrz. Twórca od dzieciństwa związany z Ziemią Bocheńską. Bakcyla artystycznego chwycił w Liceum Plastycznym w Tarnowie, do którego uczęszczał. Sztuka jest jego pasją, kontakt z nią miał odkąd pamięta. Uważa, że nie tytuły pozwalają na tworzenie, ale zamiłowanie, talent i praca nad sobą. Tworzy w trzech obszarach: sztuka sakralna, malarstwo sztalugowe oraz projektowanie i aranżacja wnętrz.

Sztukę sakralną, często tworzona w przestrzeni kościołów, począwszy od małych form po duże dzieła, stanowi zasadniczy trzon jego twórczości. Do najpopularniejszych jego realizacji należy rzeźba Św. Szymona stojąca obok Sanktuarium w Lipnicy Murowanej, stacje drogi krzyżowej w Łącku oraz Anioł na cmentarzu w Lipnicy Murowanej. Malarstwo sztalugowe, to dla artysty wyrażanie siebie. Tworząc poszukuje własnej formy, wyrazu, stosuje różne techniki: akwarele, piórko, tusz, olej. Tematykę dyktuje mu wnętrze, w którym ma obraz być eksponowany lub miejsce, które chce uwiecznić. Na swych obrazach utrwalił między innymi widoki Lipnicy Murowanej, Krakowa, Nowego Wiśnicza… .Projektowanie wnętrz to dziedzina jego twórczości o charakterze komercyjnym, która pozwala na spełnianie się w swojej pasji. Zaprojektował wnętrza, m.in. Hotelu Planeta i Restauracji Luna w Brzesku, jednak zasadniczy trzon stanowią realizacje w obiektach prywatnych.

Na co dzień łączy te trzy dziedziny, one nawzajem się przenikają, przeplatają i wiążą. Na wystawie zaprezentuje prace znane, ale i te jeszcze nie eksponowane. Artysta opowie o swoich realizacjach i o planach twórczych. Wernisaż w bocheńskiej Bibliotece jest pierwszą po ponad 20 latach indywidualną wystawą Mirosława Krzyszkowskiego.
Salon uświetni występ młodych artystów, podopiecznych Fundacji Wspierania Kultury „Młode Talenty” w Bochni. Biblioteka zaprasza wszystkich zainteresowanych 14 maja 2019 r. o godz. 18.00 do Sali klubu Biblioteki, ul. A. Mickiewicza 5.