Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-02-03 09:31:16 przez system

Artystyczne deformacje, czyli wystawa RZEŹBY i RYSUNKU Marcina Siwego

W najbliższy czwartek, 5 lutego o godz.18.00 w galerii Miejskiego Domu Kultury w Bochni odbędzie się otwarcie wystawy Marcina Siwego, młodego bocheńskiego twórcy. Podczas wernisażu zostaną zaprezentowane jego stalowe, masywne rzeźby oraz rysunki wykonane ołówkiem i węglem. Tematem wiodącym prac jest człowiek. Serdecznie zapraszamy.

Czwartkowy wernisaż otwiera tegoroczny cykl o nazwie Kameralne Popołudnia z Kulturą.

Marcin Siwy - urodził się 18. 01. 1982r. Mieszka w Bochni. W 2002 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu na wydziale ceramiki. W latach następnych kontynuował naukę na Akademii Pedagogicznej w Krakowie na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Specjalizacja z rysunku w pracowni prof. Piotra Jargusza. Obrona dyplomu z rysunku i rzeźby w 2008 roku. Prezentowane prace pochodzą z lat 2007/2008 i w większości stanowią część pracy dyplomowej.

Marcin Siwy o swojej twórczości:

Moje prace są próbą zarejestrowania własnej drogi, jaką przeszedłem w ciągu okresu studiów. Na jej obraz składa się kilkadziesiąt rysunków, wykonanych w różnych technikach, głównie ołówek i węgiel. Dopełniają je rzeźby spawane z kawałków stali, prętów budowlanych, blachy i złomu.
Opisanie wyglądu zewnętrznego nie stanowi większego kłopotu. Problem podobieństwa odsunąłem na plan dalszy. Nie znaczy to jednak, że się go całkowicie wyrzekłem. Interesowała mnie jednak sfera emocji, wnętrza, ekspresja i natura człowieka.
Każda praca jest w pewnym sensie odbiciem jej twórcy. Nawet, gdy ten nie przedstawia samego siebie. Charakter człowieka widać choćby w stylu, sposobie rysowania, użytych narzędzi i materiałów. Efekt wzmacniają deformacje i przerysowania. Zdeformowany wizerunek zdaje się być prawdziwszy, ponieważ niczego nie udaje, nie stara się naśladować bezkrytycznie rzeczywistości. Niczego nie upiększa. Jest konkurencją dla bezsensownej próby jej kopiowania. Paradoksalnie, musi ona jednak wynikać z rzeczywistości i jej praw. Nie czyniąc tego, staje się również bezsensowna i zarazem nieudolna.

Strona internetowa Marcina Siwego: www.marcinsiwy.cba.pl