Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-02-23 12:57:02 przez system

BAF w Kinie Regis: "Boisko Bezdomnych"

Kino Regis zaprasza na comiesięczne spotkania z filmem w ramach Bocheńkiej Akademii Filmowej. W lutym wszystkim miłośnikom kina proponuje polską produkcję pt "Boisko bezdomnych". Prelekcję przed seansem oraz dyskusję po seansie poprowadzi Maciej Stroiński - filmoznawca, doktorant Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ.

"Boisko bezdomnych"

reż. Kasia Adamik
Polska; 126 min
wyk. Marcin Dorociński, Eryk Lubos, Dmitrij Persin i inni.

Akcja filmu rozgrywa się współcześnie. Rozpoczyna się na Śląsku, rozwija w Warszawie a kończy za granicą. Film przedstawia historię powstania drużyny piłkarskiej bezdomnych. Głównym bohaterem jest Jacek Mróz, czterdziestoletni były zawodnik reprezentacji piłkarskiej Polski, obecnie życiowy rozbitek i mieszkaniec Dworca Centralnego. W skład formowanej przez niego drużyny wchodzą między innymi: Indor - były marynarz a potem więzień. Ukrainiec Mitro, niedoszły radziecki kosmonauta z klaustrofobią, oszalały na punkcie światowego spisku bankowiec, zwany Ministrem, były Ksiądz alkoholik, gruby Wariat, bezrobotny Górnik i inni.
Członkowie drużyny grają najczęściej na Dworcu, ucząc się dryblowania pomiędzy pasażerami pociągów i patrolami policji. Tam Jacek poznaje swoją miłość, Sewkę, francuską studentkę pracującą dla organizacji humanitarnej. Film opowiada perypetie bohaterów drużyny, ich prywatne historie, a także przedstawia wspólne zmaganie się z przeciwnościami.
W punkcie kulminacyjnym drużynie z Dworca udaje się wyjechać za granicę na mistrzostwa świata bezdomnych. W końcowych scenach widzimy szereg bezdomnych - obecnie dumnych piłkarzy -wybiegających na murawę w biało-czerwonych koszulkach. Prowadzi ich Jacek. Gwizdek. Mecz zaczyna się...

25 luty (środa) godz. 18:30 Kino Regis, Sala Kameralna