Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-04-14 19:56:18 przez system

„Błękitne podróże” w wystawie Grzegorza Kapci

<div style="position: absolute; left: 0px; top: 20px; width: 100px; height: 100px;">Nowa warstwa...</div>

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na LXIII Salon Artystyczno-Literacki podczas którego odbędzie się otwarcie wystawy Grzegorza Kapci „Błękitne podróże” – 17 kwietnia o godz. 18.00 w sali klubu Biblioteki.

Salon uświetni muzycznie sam artysta, występując z zaproszonymi muzykami: Tadeuszem Apryjasem i Jarosławem Gutem.

Grzegorz Kapcia jest artystą wszechstronnym, znanym jako malarz, muzyk, wokalista, kompozytor i autor tekstów. Urodził się w Chełmnie (woj. kujawsko - pomorskie) w 1967 r., osiem lat później zamieszkał w Bochni. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, uprawia malarstwo sztalugowe, przeważnie olejne i akrylowe, nie stroni od pasteli i innych technik. W ostatnich latach zainteresował się ikoną. O swojej twórczości mówi: „Maluję tradycyjnie, nie staram się niczego ani nikogo udawać ani też dopisywać do malarstwa jakiejś ideologii. Moje obrazy to głównie dzieła o motywach sakralnych, portrety i pejzaże. Nie posiadam ulubionego stylu malarskiego – lubię posługiwać się różnymi technikami”. Wykonuje również kopie obrazów innych twórców.

Pierwszą wystawę indywidualną zaprezentował w Miejskim Domu Kultury w Bochni w 1994 r., kolejną, dopiero po piętnastu latach, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni. Ta wystawa zatytułowana „I w tym jest sęk” zapoczątkowała częstsze indywidualne prezentacje prac artysty w: Nowym Wiśniczu, Brzesku, Bielsku-Białej, Chełmie, Piwnicznej, Starym Sączu, Tarnowie. Swoje prace pokazywał na wystawach zbiorowych. Brał udział w Nowej Wystawie Plastyków Bocheńskich w 2005 r. oraz Wystawie Absolwentów i Profesorów Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu z okazji 60-lecia szkoły w 2008 r. Od kilku lat uczestniczy w zbiorowych wystawach jednego obrazu, na które zapraszani są absolwenci wiśnickiego Plastyka w Chrzanowie, Jaworznie, Nowym Wiśniczu.

Drugą (a może pierwszą) pasją artysty jest muzyka. W 1994 r. opublikował zbiór kilkunastu piosenek "A ja wolę tu żyć”, które wykonywał akompaniując sobie na gitarze i harmonijce ustnej. Swoje piosenki śpiewał w country - rockowej grupie "Halio Band” i tandemie muzycznym "Duet w kapciach”, który utworzył z Tadeuszem Apryjasem. Muzyka przez niego tworzona łączy cechy country, szanty i krainy łagodności czyli poezji śpiewanej.

Obecną wystawę swoich prac w bocheńskiej Bibliotece zatytułował „Błękitne podróże”. Zaprasza nas do wspólnej wędrówki w dwa światy: ten realny prezentowany na pejzażach i ten duchowy, w odkrywaniu którego pomogą nam ikony. Utrwalone na płótnach krajobrazy to widoki bliskie mieszkańcom Bocheńszczyzny: rynek, kościółek szkolny, zamek w Nowym Wiśniczu, dzwonnica w Łapczycy lub krajobrazy znane miłośnikom górskich wędrówek. Są również te, które artysta widzi ze swojego okna utrwalające ten sam motyw w różnych porach roku i ujęciach.

Przed kilkoma laty Grzegorz Kapcia zachwycił się ikonami i sam zaczął je tworzyć. Z jego prac spoglądają na nas wizerunki Madonny, Boga Ojca, Chrystusa, aniołów i świętych, których rozpoznajemy po atrybutach a złocone tło podkreśla znaczenie wizerunków. Nie tworzy ikon w sposób wierny, zgodny z tradycją. Nadaje im cechy indywidualne np. dodając teksty w języku polskim.