Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2008-12-19 05:48:45 przez system

Benefis "Bochnian"

Wyjątkowo hucznie - i z przytupem - świętowała swoje 15-lecie jedyna w mieście kapela ludowa "Bochnianie", która od 1993 roku niezmordowanie promuje rodzinny folklor, a przy okazji Bochnię i okolice. Muzycy zebrali w miniony wtorek pokaźny pakiet pochwał za swą pracę.

Do chóru pochwał przyłączył się i burmistrz, i dyrektorzy jednostek kultury, a nawet… chóry "Salt Singers" i "Złota Jesień". Laureatom pomagali świętować swój jubileusz między innymi kapela ludowa "Jastrzębianie", a także działający przy MDK Zespół Pieśni i Tańca "Bochnianie". Powiew orientalizmu wniosły wirtuozki tańca brzucha.

Powstały w 1993 r. zespół może pochwalić się niemałym dorobkiem: wydane trzy kasety z własnymi utworami, deszcz nagród na różnorodnych przeglądach i konkursach regionalnych kapel ludowych, występy zagraniczne (Francja, Niemcy, Słowacja). "Bochnianie" kultywują coraz bardziej zapominaną dziedzinę sztuki, jaką jest muzyka ludowa. W swoim repertuarze mają około stu walczyków, polek, oberków czy krakowiaków.