Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-01-26 07:49:39 przez system

Blaski i cienie Konkursu Kolęd i Pastorałek

Wczoraj w świetlicy wiejskiej w Cikowicach odbył się Trzeci już Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Wzięło w nim udział 30 solistów i 9 grup śpiewaczych. Od 15- tej do wieczora trwały konkursowe przesłuchania. Bardzo różnorodny był repertuar amatorskich wykonawców:

Patrycja Świerczek z Łapczycy...od starych, niemalże zapomnianych kolęd, poprzez tradycyjne "Lulajże Jezuniu" do współczesnych pastorałek , wylansowanych przez znane zespoły rockowe. Nie zabrakło też oryginalnej twórczości uczestników: przedstawicielka Moszczenicy zaśpiewała kompozycję swojej akompaniatorki na akordeonie, pani Marty Oleksik pt. "Zagasłe światło".
Uczestnicy konkurowali ze sobą w 4 kategoriach: dzieci od I do III klasy szkoły podstawowej, dzieci od IV do VI klasy, gimnazja, szkoły średnie i dorośli oraz — zespoły. Ostatecznie wysokie jury w składzie: Eugenia Ignacyk — z-ca wójta Gminy Bochnia, Jan Dobrzański — muzyk, Piotr Styczeń — muzyk oraz Danuta Niemiec — dyrektorka GCKCziS w Bochni zdecydowało się przyznać:
- w kategorii najmłodszej: 1 miejsce -Elżbiecie Kucharskiej ze świetlicy w Gierczycach, 2 miejsce - Jadwidze Ślizowskiej ze świetlicy w Bessowie oraz 3 miejsce -Norbertowi Trzósło ze świetlicy w Buczynie:
- w kategorii dzieci starszych: 1 miejsce - Aleksandrze Walawskiej ze świetlicy w Cikowicach, 2 miejsce - Paulinie Trzósło ze świetlicy w Buczynie, oraz równorzędne 3 miejsca dla Magdaleny Fiołek ze świetlicy w Cerekwi i Kingi Puścizny ze świetlicy w Cikowicach.
- spośród młodzieży i dorosłych solistów najlepszą okazała się Ewelina Samek, reprezentująca Bibliotekę w Siedlcu, 2 miejsce przypadło Patrycji Świerczek z Łapczycy, a dwa równorzędne trzecie miejsca: Paulinie Jachym również z Łapczycy oraz Dorocie Korczakowskiej ze świetlicy w Moszczenicy;
- i wreszcie w kategorii Zespoły zwycięstwo odnieśli "WOLANIE" — Schronisko "Wola" w Woli Nieszkowskiej, 2 Miejsce przypadło zespołowi"Nie rzucajcie pomidorami" ze świetlicy w Gawłowie, a dwa trzecie podzieliły pomiędzy siebie zespół "GLORIA" — świetlica Cikowice i Kapela Siedlecka — świetlica Siedlec.Trzynastu Wolan
Werdykt jury był później szeroko komentowany przez uczestników, zwłaszcza ten dotyczący zespołów. — Po cóż się starać, ćwiczyć, denerwować, jak i tak zawsze zwyciężają Siedlecanie! — zauważył ktoś z goryczą. To dotyczyło oczywiście Kapeli Siedleckiej, która jako zespół zajęła III miejsce.
Wątpliwości wzbudziło też zwycięstwo "Wolan", którzy, jak zauważono, złamali kilka warunków regulaminu konkursowego.
Po pierwsze — grupy śpiewacze nie miały być większe niż 10 osób, tymczasem "Wolan" było trzynastu, co łatwo policzyć na naszym zdjęciu. Po drugie — każdy uczestnik miał wykonać tylko 2, trzyzwrotkowe kolędy. Śpiewacy w Woli Nieszkowskiej wykonali ich w sumie 4 a zwrotek to już nawet nikt nie liczył. Wątpliwości wzbudził też inny punkt regulaminu, mówiący, że w konkursie nie wolno występować grupom kolędniczym, tymczasem "Wolanie", jako żywo na taką wyglądali.
Publiczność II Konkursu Kolęd i PastorałekTe pełne goryczy uwagi pod adresem organizatora Konkursu, czyli Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu wydają się w pełni uzasadnione. Jakiż bowiem sens ma start w takim gminnym festiwalu zespołu "Kapela Siedlecka"? Zespołu już chyba tylko z nazwy amatorskiego, otrzaskanego od lat z wieloma estradami w kraju i za granicą, bogatego w stroje i instrumenty, a na dodatek — dofinansowanemu przez Urząd Gminy Bochnia? Podobne wątpliwości dotyczą "Wolan", którzy mają wprawdzie krótszą karierę niż "Siedlecanie", ale są prowadzeni przez profesjonalnego muzyka, Grzegorza Kapcię, a i "dutków", co widać gołym okiem, im raczej nie brakuje. Czy takie grupy jak "Siedlecanie" czy "Wolanie" nie powinny mierzyć wyżej, w konkursach regionalnych i ogólnopolskich, dając tym samym szansę prawdziwym amatorom z podbocheńskich wiosek? Bo wczorajszy konkurs pokazał, że raczej podcięto tym amatorom skrzydła. Lekceważenie regulaminu przez śpiewaków z Woli Nieszkowskiej, a również przez samych organizatorów to osobna, warta zastanowienia sprawa.Alicja i Julia Trzaski z Gawłowa

W tej sytuacji prawdziwymi zwycięzczyniami wśród zespołów były dwie skromne siostry Trzaski z Gawłowa. Julia z klasy szóstej, Alicja z drugiej gimnazjalnej i Adrian Rataj — klawiszowiec tworzą grupę o przekornej nazwie : "Nie rzucajcie pomidorami". Publiczność była jak najdalsza od tego! Dziewczyny swoimi świetnie ustawionymi głosami, muzykalnością i temperamentem podbiły nie tylko widzów ale i serca jury, jak widać. Brawo "Pomidorki"! Jeszcze pewnie nie raz o was usłyszymy!

eb