Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2021-01-23 22:07:39 przez Czas2012

Bocheński Festiwal Literacki „oKruch” 2020 - podsumowanie festiwalu

Co się wydarzyło podczas 4. edycji festiwalu?

Czwarta odsłona Bocheńskiego Festiwalu Literackiego „oKruch” już za nami. W tym roku z powodu panującej sytuacji pandemicznej impreza musiała odbyć się w formule online, jednak pomimo tych utrudnień program festiwalu okazał się bardzo ciekawy, a słuchacze wykładów aktywnie uczestniczyli w kolejnych panelach.

Festiwal organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Oddział w Bochni odbył się między 7 a 11 grudnia 2020 r. W programie imprezy znalazły się 4 wykłady kierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych i spotkanie autorskie z Andrzejem Pacułą. W tym roku festiwal w Bochni koncentrował się na temacie komunikacji społecznej, komunikacji interpersonalnej, dialogu oraz retoryki. Nagrania z gośćmi nadawane były z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni przez internet na żywo.

7 grudnia festiwal „oKruch” otworzył wykład Marty Krupskiej - pracownika naukowego w Instytucie Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i bibliotekarza w bibliotece w Bochni. Prelekcja pt. „Porozumienie i więź – o komunikacji budującej bliskość” dotyczyła etycznych i kulturotwórczych aspektów naszych relacji z innymi, refleksji nad tym, czym jest bliskość i jak pracować nad autentycznym porozumieniem z otaczającymi nas ludźmi. Prelegentka przedstawiła też koncepcję Nonviolent Communication Marshalla Rosenberga.

Drugiego dnia festiwalu, 8 grudnia odbyły się warsztaty dla zamkniętej grupy osób należących do zespołu Warsztatów Twórczego Pisania dla Młodzieży w Bochni. Poprowadziła je dr Patrycja Curyło-Sikora - psycholog, psychoterapeuta, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Tematem warsztatów pt. „O komunikacji interpersonalnej” były mechanizmy, które warunkują naszą percepcję drugiego człowieka oraz ich wpływ na kształt tworzonych relacji. Rozmawiano m.in. o czynnikach, które mogą fałszować obraz innych, o stosowanych przez nas stereotypach, schematach, atrybucjach wewnętrznych i zewnętrznych.

9 grudnia psycholog Anna Pawlik wygłosiła wykład pt. „Jak mówić i jak słuchać czyli o dobrej komunikacji”. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat głośnych eksperymentów psychologicznych. Podczas wykładu prowadząca opowiadała także o tym, jak właściwie formułować komunikaty, co robić, by być dobrym słuchaczem oraz jak się zachowywać, aby być nie tylko wysłuchanym, ale też dobrze zrozumianym.

10 grudnia podczas festiwalu „oKruch” wykład zatytułowany „Jak się dogadać czyli rzecz o retoryce” wygłosiła dr hab. Aneta Załazińska - językoznawczyni, profesor w Katedrze Teorii Komunikacji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz autorka świetnych publikacji. Prelekcja dotyczyła retoryki, poprawności językowej, efektywnej komunikacji, filozofii języka i zagadnień społecznych komunikacji.

Na zakończenie festiwalu w Bochni odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Pacułą. Gość specjalny jest autorem wielu tekstów poetyckich, satyrycznych i esejów, dramaturgiem, scenarzystą, inicjatorem ciekawych projektów artystycznych (więcej informacji przeczytasz tutaj). Andrzej Pacuła mówił podczas spotkania o tym, jakie są jego refleksje i spostrzeżenia dotyczące wartości rozmowy z drugim człowiekiem, dialogu, sztuki zadawania pytań i słuchania. Oprócz tego gość zdradził kulisy powstania książki „W starym kinie Stanisława Janickiego” i opowiadał o jej bohaterze, Stanisławie Janickim, który jest dziennikarzem, historykiem kina, krytykiem filmowym, a przede wszystkim niezwykle barwną i wielowymiarową postacią.

Nagrania z wykładów oraz ze spotkania z Andrzejem Pacułą można nadal obejrzeć na kanale YouTube Biblioteki w Bochni.

Organizatorem Bocheńskiego Festiwalu Literackiego „oKruch” jest Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wraz z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Bochni. Wydarzenie było współfinansowane ze środków Gminy Miasta Bochnia.