Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-04-27 03:51:41 przez system

Bochnia w Krakowe już tylko do końca miesiąca

Jeszcze tylko do końca kwietnia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1, I piętro) można oglądać wystawę, prezentującą piękno i atrakcje naszego miasta i powiatu.

Wystawa, której uroczyste otwarcie odbyła się 20 listopada 2008 r. w obecności władz miasta i powiatu, współorganizowana jest przez Starostwo Powiatowe w Bochni, Urząd Miasta Bochnia, Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bochni.
To 16 prezentacja z cyklu "Małe ojczyzny" zachęcająca do zwiedzenia i poznania wybranych regionów Województwa Małopolskiego. Pokazuje niezwykle bogatą historię i współczesność Bocheńszczyzny. Prezentuje powiat jako całość i poszczególne gminy podkreślając ich różnorodność. Liczne fotografie pokazują piękne krajobrazy, zabytki i atrakcje turystyczne.
Uwagę zwiedzających przyciągają makiety bocheńskiej dzwonnicy, budynku Starostwa Powiatowego i szybu Campi wykonane przez Leszka Jaglarza. Ekspozycję urozmaicają zabytkowe narzędzia górnicze, lipnickie palmy i rzeźby wykonane w drewnie. Prezentowane są instytucje kultury i oświaty: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum im. S. Fischera, Szkoła Muzyczna, Liceum Ogólnokształcące Nr 1 i inne. Najstarsze bocheńskie organizacje: Koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego oraz Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Szczególne zainteresowanie wzbudza ekspozycja poświęcona Kopalni Soli.
Wystawa umożliwia promocję miasta i powiatu przed zbliżającym się okresem wakacyjnym i zachęca licznie odwiedzających Bibliotekę Wojewódzką czytelników do osobistego odkrywania uroków Ziemi Bocheńskiej.