Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-06-03 07:26:49 przez system

Cień starych skrzydeł

Burmistrz Bochni i Bocheńskie Towarzystwo Historii Militarnej - sekcja Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej zapraszają na spotkanie z dr Krzysztofem Wielgusem, autorem wielu książek o tematyce lotniczej.

Na spotkaniu prezentowane będą eksponaty lotnicze (resztki samolotów liberator, Ił-2,Li-2, Pe-2, Ju-52, Hs-126 itp.) Spotkanie odbedzie się w piątek, 5 czerwca o godz. 18.00 w "Domu Bochniaków", Rynek 2. Wstęp wolny.

Dr inż. arch. Krzysztof Wielgus jest pracownikiem naukowym Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektury Krajobrazu. Rzeczoznawca ds. zabytków techniki Ministerstwa Kultury i Sztuki. Wielki miłośnik historii wojskowości ze szczególnym uwzględnieniem lotnictwa i fortyfikacji. Erudyta i świetny gawędziarz, Jego wykładów i opowieści słucha się z zapartym tchem.
Człowiek bez reszty oddany sprawie ocalenia zabytków militarnych, patrzący na ten temat dużo szerzej niż inni miłośnicy czy znawcy tematu .
Autor wspaniałych publikacji z zakresu historii lotnictwa, historii obronności, architektury obronnej.
Wychowawca młodych architektów, którym wpaja szczególną wrażliwość na to, co pozostało po poprzednich pokoleniach. Ze znakomitym skutkiem uczy młodych adeptów architektury umiejętności łączenia "starego" z "nowym".
Uczestnik wielu wypraw naukowo-badawczych, związanych bezpośrednio z dokumentowaniem i ratowaniem zabytków techniki i historii. Jest pomysłodawcą i inicjatorem powstania Małopolskiego Szlaku Historii Lotnictwa.
Jest autorem lub współautorem wielu architektonicznych projektów, z których część jest realizowana, bądź zatwierdzona do realizacji jak choćby: Park Kulturowy wokół Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Plan Rewitalizacji twierdz Zamość i Przemyśl, Bulwar Lotników Alianckich w Krakowie i wielu innych .
Jest także współzałożycielem lub członkiem stowarzyszeń działających w celu ochrony dziedzictwa kulturowego m.in.: Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji , czy też Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu.