Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-01-19 11:34:57 przez system

Czwartkowe Spotkania Muzealne 2009

To już 27 edycja ?Spotkań?. Zapoczątkowane w 1983 roku, do dzisiaj niezmiennie cieszą się popularnością i zdobyły sobie trwałe grono odbiorców. Tegoroczna edycja "Spotkań" przypada na wyjątkowe okres ? Muzeum właśnie wchodzi w 50-lecie swojego istnienia.

To ważna data w historii miasta. Muzeum powstało w 1959 r. w zasadzie dzięki uporowi i konsekwencji jednego człowieka — prof. Stanisława Fischera, który zmaterializował myśl, powstałą w środowisku bocheńskim jeszcze przed II wojną światową. Zaczątkiem muzeum była prywatna kolekcja prof. Fischera, jednak z biegiem lat została mocno rozbudowana o zakupy i darowizny. Aktywność wystawiennicza Muzeum to jeden w segmentów jego działalności — drugim są prelekcje, odczyty, spotkania autorskie.

Poniżej przedstawiamy harmonogram "Spotkań" w roku jubileuszowym Muzeum (pierwsze z cyklu: p. Marty Kłak-Ambrożkiewicz z Muzeum Narodowego w Krakowie "Jan Matejko - artysta, mecenas, kolekcjoner" odbyło się 15 stycznia):

26 lutego, Jan Flasza (Muzeum w Bochni), Jak wśród bochnian kształtowała się świadomość własnej historii? Dedykowane Stanisławowi Fischerowi w 130. rocznicę urodzin.

19 marca, Marek Skubisz (Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce), Z dziejów powroźnictwa w dawnej Bochni.

30 kwietnia, Elżbieta Misiak (Warszawa), Historia mojej Rdzawy.

7 maja, Paweł Krokosz (Wieliczka), Po obu stronach Karpat. Tajemnice Łemkowszczyzny polskiej i słowackiej.

18 czerwca, Janina Kęsek (Muzeum w Bochni), Pamiętniki bocheńskie - subiektywne, lecz nieocenione źródło informacji o dawnej Bochni.

17 września, Ryszard Rybka (Damienice), Znaczenie garnizonu bocheńskiego w okresie II Rzeczpospolitej i jego wkład w obronę państwa we wrześniu 1939 roku.

22 października, Jadwiga Migdał (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie), Znaki wiary i pamięci. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne.

19 listopada, Cecylia Kuta (Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie), Między kompromisem a uległością — organizacje katolików świeckich w Polsce doby poststalinowskiej.

3 grudnia, Józef Charkot (Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce), Wiek pary w kopalni bocheńskiej. W 100. lecie wyprodukowania maszyny parowej pracującej do 1996 r. nad szybem Campi.