Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-06-12 01:53:10 przez system

Dni Bochni w Muzeum

Na zbliżające się szybkimi krokami Dni Bochni?2009 bocheńskie Muzeum przygotowało bardzo różnorodną ofertę. Zaprasza nie tylko do obejrzenia wystawy jubileuszowej 50/50, ale również?

Czwartek 18 czerwca, godz. 17.30, Czwartkowe Spotkanie Muzealne. Wykład Janiny Kęsek, Pamiętniki bocheńskie — subiektywne, lecz nieocenione źródło informacji o dawnej Bochni.

Pamiętnik jest niewątpliwie źródłem subiektywnym, wynikiem przefiltrowania wydarzeń rozgrywających się w szerszej skali przez osobiste doświadczenia. Pisanym nie tylko dla siebie, lecz także z myślą o przyszłych pokoleniach. Dlaczego w ogóle ludzie piszą pamiętniki? Czy tylko po to, aby nie zapomnieć lat swej młodości w wieku dojrzałym lub sędziwym? Czy poza dążeniem do sporządzenia rzetelnego opisu mają może jakiś inny cel? Na ile potrafią obiektywnie zobaczyć, zapamiętać, a w którym momencie dochodzi potrzeba pokazania siebie i swojej roli, a więc swoistej autopromocji. Zapewne wszystkie te motywy mogą występować z różnym rozłożeniem akcentów i rozmaitym natężeniem. Zarazem osobisty ton pamiętników i zdolność autorów do odtworzenia tego co ulotne, nie zapisane w źródle urzędowym, stanowić może bezcenną pomoc we wnikliwym dotarciu do istoty rzeczy, a więc pełniejszego odczytania czasu którego dotyczą, jak momentu, w którym powstawały.

Piątek 19 czerwca, godz. 17.30, Wykład red. Jacka Moskwy, watykanisty, wieloletniego korespondenta Polskiego Radia i Telewizji akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej, Tajemnice Watykanu.

Muzeum bocheńskie ma szczególne powody, aby przybliżać tematykę watykańską. Przecież posiada jedną z najcenniejszych w Polsce kolekcji związanych z Janem Pawłem II — watykańskie medale, numizmaty, okazy filatelistyczne, autografy a także osobiste przedmioty należące do papieża.

Piątek 19 czerwca, godz. 20.00, Koncert z cyklu "Wirydarz pełen muzyki" - recital Krystyny Prońko.

Od 1997 roku, w "Wirydarzu pełnym muzyki" na muzealnym dziedzińcu, wystąpiło wieku świetnych wykonawców. W tym tak bardzo lubianym miejscu o niepowtarzalnym nastroju wystąpili: Grzegorz Kapcia, zespół Vox Dei, Biesiada Okpiświatów, Open Folk, White Garden, Grupa Furmana, Orkiestra pw. Świętego Mikołaja, Tomasz Szwed, Syrbacy, Jak Wolność to Wolność, Federacja, Wolna Grupa Bukowina, Anna Treter. W 2009 — roku jubileuszowym muzeum zabrzmi w Wirydarzu wspaniały głos Krystyny Prońko…

Sobota 20 czerwca, godz. 11.00 - 13.00, Spacer historyczny po mieście z Janem Flaszą - Bochnia Stanisława Fischera. Zbiórka przed budynkiem Muzeum.

Trudno sobie wyobrazić Bochnię bez odkrywcy jej przeszłości — Stanisława Fischera, zarazem nauczyciela w miejscowym gimnazjum klasycznym, wspominanego z nostalgią i wdzięcznością po wielu, wielu latach przez jego wychowanków. W dziełach plastycznych utrwalił najpiękniejsze zakątki Bochni, która była jego miłością, a także jej skarb największy — kopalnię soli. Podczas spaceru w sobotnie przedpołudnie poznamy miejsca na terenie Bochni dla Fischera najważniejsze: Muzeum, które w 1959 roku założył — rynek z pomnikiem Kazimierza Wielkiego, którego zasługi dla miasta obrazowo w znanej publikacji — bazylikę św. Mikołaja, której poświęcił kilka swoich opracowań — ulicę Bernardyńską i kościół szkolny do którego zbudowania wydatnie się przyczynił — dawny budynek gimnazjum (obecnie I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego) gdzie uczył od 1908 do 1934 roku — ul. Tadeusza Czackiego, gdzie mieszkał i tworzył przez lata podwaliny pod przyszłe muzeum — cmentarz przy ul. Orackiej, gdzie został w 1967 roku pochowany.