Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-04-07 15:22:27 przez system

Echa Katynia w kinie Regis

Ogólnopolski przegląd filmowy IPN-u – 27 kwietnia

Już po raz trzeci Miejski Dom Kultury włączył się w organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej przegląd filmowy Echa Katynia. W tym roku przegląd po raz kolejny będzie miał wymiar ogólnopolski, a jego edycje odbędą się w ponad 40 miejscach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Radomiu, Kołobrzegu, Bochni.

Prezentowane w trakcie przeglądu filmy są tematycznie związane ze Zbrodnią Katyńską, opisują nie tylko ją samą, ale również szerokie tło historyczne. W tegorocznej edycji przeglądu proponowane są 3 filmy nawiązujących do tragedii sprzed 77 lat, pokazujących jej upamiętnienie we współczesnej Polsce i na świecie, a także będących refleksją nad systemem komunistycznym.

„Katyń - historia wciąż żywa”, real. Autostopem na koniec świata. Produkcja, która jest obecnie w fazie realizacji. Zleciłem ją Michałowi Paterowi, który prowadzi kanał Autostopem na koniec świata w serwisie youtube. To jeden z najpopularniejszych vlogerów w kraju, ściągający uwagę przede wszystkim młodych ludzi. Inspiracją do realizacji filmu był odcinek, w którym Michał Pater udał się samotnie autostopem do Katynia. W zleconej produkcji jego zadaniem będzie przybliżenie nie tylko samej zbrodni katyńskiej, ale również procesów historycznych, które do niej doprowadziły. Nie zabraknie również tzw. ech Katynia, czyli wydarzeń i procesów, które miały miejsce po zbrodni, a trwały jeszcze przez wiele lat. „Katyń – historia wciąż żywa” to produkcja, która w sposób przejrzysty dla młodego widza ma pozwolić mu zrozumieć czym była zbrodnia katyńska i jak przez lata prawda o niej była zakłamywana.

„Polska szuka bohaterów”, reż. Arkadiusz Gołębiewski. Najnowszy film reżysera takich filmów jak „Kwatera Ł”, „Dzieci Kwatery Ł”. „Polska szuka bohaterów” to produkcja, która przedstawia proces poszukiwania ofiar terroru komunistycznego w Polsce. Postacią wokół, której toczy się narracja jest Danuta Siedzikówna "Inka". Film swoją premierą miał zaledwie kilka tygodni temu.

„Żona oficera”, reż. Piotr Uzarowicz. Film zrealizowany przez Amerykanina polskiego pochodzenia, wnuka oficera zamordowanego w Twerze. Reżyser historię dziadka poznał dopiero po śmierci ojca w 2005 r. Piotr Uzarowicz pracuje w Los Angeles w branży filmowej; zainspirowany rodzinną historią postanowił zrobić film o zbrodni katyńskiej. Rozpoczął podróż w poszukiwaniu prawdy. Znacznie więcej informacji znajdziecie Państwo w załączeniu – to artykuł nt. filmu z miesięcznika Pamięć.pl z 2013 r.
Bardzo ważne: film zrealizowany w języku angielskim z polskimi napisami.
Powstał w 2010 r., ale do dzisiaj nie doczekał się emisji w żadnej z polskich stacji telewizyjnych.

Program:
27 kwietnia 2017 r., sala kameralna
18.00 - wstęp: dr Dariusz Gorajczyk /IPN Kraków/
18.30 „Katyń - historia wciąż żywa”, real. Autostopem na koniec świata, Polska, 2017, ok. 30 min.
19.10 „Polska szuka bohaterów”, reż. Arkadiusz Gołębiewski, Polska, 2017, 20 min.
19.30 „Żona oficera”, reż. Piotr Uzarowicz, (napisy), USA, 2010, 76 min.

Wstęp wolny.