Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-02-28 22:41:12 przez system

Festiwal języków obcych w I LO

Czy wiesz, że nazwa miesiąca stycznia we wszystkich językach zachodnioeuropejskich pochodzi od rzymskiego boga Janusa, patrona początku, drzwi i bram? Czy wiesz, że photography w jęz. angielskim to słowo pochodzące z jęz. greckiego, a coffee z języka arabskiego? Czy wiesz, że die Schule w jęz. niemieckim wywodzi się z łacińskiego słowa schola?

W ramach obchodów jubileuszu 200-lecia I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego 22 lutego w I LO odbył się Festiwal Języków Obcych, zorganizowany dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu bocheńskiego i uczniów bocheńskiego liceum.

Celem tego przedsięwzięcia była promocja nauki języków: łacińskiego, angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Festiwal rozpoczął się od prezentacji, pokazującej łacińską etymologię nazw miesięcy i dni tygodnia we wszystkich językach zachodnioeuropejskich. Można było także poznać zapożyczenia z różnych języków w jęz. angielskim, niemieckim, francuskim czy polskim i rozwiązując kolejne zadania konkursowe nauczyć się nowych słów.

Największe emocje wywołał quiz interaktywny, składający się z 30 pytań, który uczestnicy rozwiązywali, korzystając ze swoich smartfonów. A oto przykład pytań:

Co to jest Stonehenge?
a) drużyna piłkarska z Manchesteru
b) kamienny krąg w Salisbury
c) romańska katedra w Canterbury
d) danie kuchni angielskiej

Jaka rzeka przepływa przez Paryż?
a) Loara
b) Tamiza
c) Sekwana
d) Babiça
przy czym należy zaznaczyć, iż nie ma błędu w pisowni Babica (to jej francuska wersja).

Salę gimnastyczną I Liceum Ogólnokształcącego wypełniła w tym dniu także muzyka. Uczniowie szkoły (także Alessia z Neapolu i Martina z Sycylii) wykonali największe przeboje piosenki francuskiej, angielskiej, włoskiej i niemieckiej, a swoje poczucie humoru uczniowie sprawdzali oglądając skecze w jęz. angielskim.

Festiwal zwieńczył koncert prowadzony przez Sarę Rynowską, absolwentkę szkoły, która uczyła śpiewać piosenki takie jak „Panie Janie” i .... „Szła dzieweczka do laseczka” we wszystkich językach zachodnioeuropejskich, oczywiście także po łacinie, jak przystało na szkołę obchodzącą wielki jubileusz 200-lecia swego istnienia.