Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-05-28 07:37:27 przez system

Generał Nil na ekranach kina Regis

Już jutro bocheńscy kinomani będą mogli zapoznać się z najnowszym dziełem Ryszarda Bugajskiego, twórcy m.in. wstrząsającego "Przesłuchania", który i tym razem postanowił zmierzyć się z kolejną ciemną kartą naszej historii.

Film przedstawia historię generała Emila Fieldorfa (pseudonim "Nil"), który, jako dowódca Dywersji AK, kierował najważniejszymi akcjami w okupowanej w czasie II Wojny Światowej Warszawie. Dowodził m.in. zamachem na Franza Kutscherę. Niemcy bali się go jak ognia. Generał Fieldorf, pseudonim "Nil", był dowódcą Kierownictwa Dywersji AK oraz zastępcą dowódcy Armii Krajowej podczas okupacji niemieckiej, stał także na czele organizacji NIE, przygotowanej do czynnego sprzeciwu wobec powojennego okupanta sowieckiego. Po wojnie, aresztowany przez NKWD został (na szczęście nierozpoznany), zesłany na Ural, skąd po kilku latach powrócił do Polski. W kraju nie zaznał jednak spokoju, mimo, że nie podjął czynnej walki z komunistami. Fieldorf zmuszony został podjąć grę z Urzędem Bezpieczeństwa, grę o życie…

Najnowszy film Ryszarda Bugajskiego to dzieło niezwykle ważne zarówno dla polskiej kinematografii, jak i dla polskiego narodu. Warta absolutnej uwagi jest gra aktorska Olgierda Łukaszewicza, który, wcielając się w postać Fieldorfa "Nila", wykreował swoją życiową rolę.

Reżyseria: Ryszard Bugajski
Obsada: Olgierd Łukaszewicz, Alicja Jachiewicz, Anna Cieślak, Magdalena Emilianowicz, Zbigniew Stryj, Maciej Kozłowski, Jacek Rozenek.

W Bochni film wyświetlany będzie od 29 maja do 3 czerwca o godz. 19.