Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2008-12-15 06:32:01 przez system

Jan Matejko i Bochnia

Od wczoraj w Muzeum Stanisława Fishera w Bochni można oglądać wystawę pt. Jan Matejko i Bochnia. Jak sam tytuł wskazuje dotyczy ona związków Jana Matejki z naszym miastem. Na ścianach muzeum zawisły prace artysty, te małe w postaci niewielkich szkiców jaki i duże dzieła np. obraz św. Kingi wypożyczony z Muzeum w Wieliczce.

Niestety nie wszystkie prace są oryginalnymi pracami Jana Matejki. Związane to jest z dużymi trudnościami towarzyszącymi uzyskaniu zgody na wypożyczenie oryginalnych prac mistrza z muzeów narodowych. Wystawę otworzył Dyrektor muzeum Jan Flasza wraz z kustosz muzeum Koryznówka w Wiśniczu Panią Marią Serafińską Domańską, która w kilku słowach wstępu wyjaśniła jak powstawał scenariusz organizowania tej wystawy. Kluczem był m.in. katalog dzieł Jana Matejki wydany z okazji wystawy prac artysty w 1913. Wystawa jaka miała wówczas miejsce zorganizowano w związku z budową domu nauczycielskiego w Bochni. Dochód z wystawy, na której zgromadzono również działa innych wybitnych artystów, które były na terenie powiatu, przeznaczony był właśnie na budowę tego domu. Wówczas z dostępnych danych i katalogu wystawowego na terenie powiatu bocheńskiego znajdowało się 27 prac artysty. Obecnie ze wstępnego rozeznania wynika, że jest ich siedem. Napisy zamieszczone przy obrazach są cytatami z Pamiętnika Stanisławy Serafińskiej — siostrzenicy Matejków, spisywane już po ich śmierci z pewnego dystansu ale zawarła w nich ogromna liczbę szczegółów z życia codziennego rodziny Matejków, które toczyły się głównie między Wiśniczem, Bochnią i Krakowem.

Na wystawie możemy m.in. zobaczyć wspaniały portret Leonarda Serafińskiego wypożyczony z Muzeum Narodowego w Krakowie, piękne rysunki i szkice artysty, portrety św. Kingi, dokumenty, obrazy oraz zdjęcia przedstawiające wydarzenia historyczne na którym widnieje postać artysty. Dwa najmocniejsze ślady jakie pozostały po Janie Matejce w Bochni to oczywiście pomnik króla Kazimierza Wielkiego, którego budowę zainicjował wraz z Leonaredm Serafiński, po sporządzeniu szkiców zrobionych podczas badań szczątków króla na Wawelu. Pomnik króla powstał po tym jak Rada Miejska w Bochni, pod wpływem ich inspiracji, wraz ówczesnym burmistrzem Romanem Niwickim podjęła w 1870 uchwałę o jego budowie. Na wystawie można zobaczyć pierwotny kapitel na jakim znajdował się pomnik. Drugim trwałym śladem jest kaplica św. Kingi, której wnętrzu nadał Matejko niepowtarzalny charakter poprzez bardzo oryginalny wystrój.

O związakch Matejki z Bochnią czytaj także:

http://www.czasbochenski.pl/turystyka-historia/matejko-na-ziemi-bochenskiej-i.html

http://www.czasbochenski.pl/turystyka-historia/matejko-na-ziemi-bochenskiej-ii.html

http://www.czasbochenski.pl/turystyka-historia/matejko-na-ziemi-bochenskiej-iii.html