Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-05-22 01:51:59 przez system

Jedynka uczciła swego patrona

Maj to miesiąc szczególny dla Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Bochni. W dniu imienin Stanisława szkoła obchodzi Święto Patrona - Stanisława Jachowicza.

Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się mszą świętą. Następnie zaproszeni goście, dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie wzięli udział w akademii, której przyświecało motto: "Cała wartość człeka w cnocie, w pracy zaszczyt cały". Widzowie przenieśli się do XIX wieku, aby obejrzeć słynny wieczór u Jachowiczów i przyjrzeć się bliżej osobom, które się tam zjawiły. We wczuciu się w atmosferę epoki pomogły piękne stroje, odpowiednie fryzury oraz wypożyczone na tę okazję rekwizyty, np.: obrus z dawnych lat, srebrny samowar, śliczna parasolka czy cenne obrazy.
Specjalnie na Święto Patrona uczeń klasy VI - Jakub Kuszlik skomponował i wykonał. utwór muzyczny "Nokturn". Jakub jest laureatem Drugiego Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów.
Dziewczynki, przygotowane przez panią Renatę Jaryczewską oraz panią Renatę Tytro, wcieliły się w role myszek Podczas części artystycznej nie zabrakło najmłodszych: dzieci z klas pierwszych i drugich. Dziewczynki przygotowane przez panią Renatę Jaryczewską oraz panią Renatę Tytro wcieliły się w role myszek mniejszych i większych. Widzowie z przyjemnością obejrzeli ich taniec. Oprócz myszek tańczył również kot. Basia Klimek - uczennica klasy IV - zagrała walczyka na akordeonie.
Po akademii odbył się turniej klas drugich o nagrodę specjalną - Puchar Jachowicza.

Maria Ryglicka