Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2008-07-11 04:43:08 przez system

Jest już VI tom Rocznika Bocheńskiego

Kiedy powstała pierwsza bocheńska apteka, ile żydowskich domów modlitw mieściło się naszym mieście, w którym budynku w Bochni przebywali trzej premierzy II RP? ? na te i inne pytania wyczerpującej odpowiedzi udzieli kolejny, szósty tom ?Rocznika Bocheńskiego?, który po 7 latach przerwy, staraniem bocheńskiego Muzeum im. Stanisława Fischera, właśnie ukazał się na księgarskich półkach.

Rocznik, którego historia sięga polowy lat 90. ubiegłego stulecia porusza znane i mniej znane tematy z przeszłości miasta i regionu. W sposób kompetentny i przystępny, a zawsze ciekawy wyciąga na światło dzienne wydarzenia i fakty z przeszłości miasta, w którym przyszło nam żyć.Najnowszy tom "Rocznika" zawiera następujące artykuły:
- Stanisław Jujeczka "Legnica w XIII wieku"
- Ivan Chalupecky "Przyczynek do zagadnienia przewozu soli z Bochni i Wieliczki do miast spiskich w XVI- XVII wieku"
- Nora Barathoya "Kontakty mieszkańców Kieżmarku z Polską"
- Andrzej B. Krupiński "Drewniane kościoły ziemi bocheńskiej"
- Iwona Zawidzka "Żydowskie domy modlitwy w Bochni"
- Anetta Stachoń "Bocheńskie apteki"
- Janina Kęsek "Byt tu kiedyś mąż szlachetny imieniem Dionizv Stanetti… "
- Iwona Zawidzka "Pielgrzymowanie z Bocheńskiego do Kalwarii Zebrzydowskiej"
- Agnieszka Truś-Bakalarz "Budynek Rady Powiatowej w Bochni w świetle dokonań architektonicznych Władysława Ekielskiego"
- Ks. Jakub Kudełka "Za ojczyznę i Kościół - ksiądz Józef Bardel"
- Jan Olejnik "Sąsiedzi odwróceni do siebie plecami? Przyczynek do stosunków transgranicznych między Słowacją (Orawa, Liptów, Spisz, Szarysz) a Polską (Małopolska) w latach 1850-1950. Historia, etnografia, geografia, literatura"
- Józef Charkot "Zejście Kalwaria - specjalistyczna trasa turystyczna w kopalni bocheńskiej".Książka została dofinansowana z budżetu Starostwa Powiatowego.