Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-03-31 01:42:30 przez system

Już pojutrze 4 rocznica śmierci Jana Pawła II

Stowarzyszenie Kotłownia i Miejski Dom Kultury w Bochni zapraszają serdecznie do wspólnego upamiętnienia 4 rocznicy śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. W programie przewidziano dwa wydarzenia artystyczne ? Misterium ?W stronę światła? oraz koncert muzyki klasycznej w wykonaniu kwartetu "Młodzi Artyści w Hołdzie Papieżowi".

Uroczystość rozpocznie się o godz. 17:00 w sali Kina "Regis". Wstęp wolny. Projekt został dofinansowany przez Miasto Bochnię.

O Misterium "W stronę światła"

Spektakl ilustruje odwieczną walkę Dobra ze Złem. Wartości te przestają mieć znaczenie symboliczne, i wcielają się w ludzkie postaci. Młody człowiek, szczególnie podatny wpływowi grzechu toczy nieustannie walkę wewnętrzną, w której tylko jedna wartość, ma szansę zwyciężyć. Chaos i bałagan dzisiejszego świata powodują, że człowiek na swej drodze napotyka różne możliwości. Nie od razu wie, które z nich są właściwe. Całe życie to sztuka poszukiwania dobrej drogi. " W stronę światła" to widowisko muzyczne, stworzone w konwencji teatru misteryjnego, scenografia nawiązuje do symboliki Pisma Świętego, oraz nauk Jana Pawła II, oprawa muzyczna oparta jest utworach G. Mahlera i W. Mitterera.

Reżyseria i inscenizacja — Tomasz Gołębiowski
Teksty: Anna Grabińska, Milena Michalak, Edward Jankowski, Krzysztof Chawrona, Maciej Saskowski
Choreografia i opracowanie muzyczne teńczonych utworów: Maciej Saskowski, Michał Orzyłowski
Opracowanie estradowe: Krzysztof Chawrona
Wizualizacje sceny: Piotr Grabiński
Występują: Anna Grabińska, Milena Michalak, Katarzyna Łuczkiewicz, Edward Jankowski, Krzysztof Chawrona, Maciej Saskowski, Michał Orzyłowski, Piotr Grabiński
W spektaklu wykorzystano fragmenty utworów Wolfganga Mitterera oraz Gustawa Mahlera (8 Symfonia Tysiaclecia).

O kwartecie: Młodzi Artyści w Hołdzie Papieżowi
Aleksandra Opała — śpiew. Studentka Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale wokalno — aktorskim. Zdobywczyni II miejsca na Ogólnopolskim Podkarpackim Konkursie Wokalnym im. Barbary Kostrzewskiej oraz II miejsca na Konkursie Muzyki i Wiedzy o Fryderyku Chopinie. Występowała gościnnie na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego. Brała udział w audycjach muzycznych organizowanych przez Orkiestrę Włościańską w Zamościu. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich Teresy Żylis - Gary oraz dwukrotnie na Kursach Wokalnych w Dusznikach Zdroju. Wraz z zespołem Lechici współpracowała z poznańskim kompozytorem Zbigniewem Małkowiczem wykonując jego Oratoria, a w maju 2008 roku nagrała płytę z jego najnowszym dziełem - Kantata do Bogurodzicy.

Monika Foryś — fortepian. Studentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Doskonali swoje umiejętności gry na klawesynie u prof. Elżbiety Stefańskiej oraz gry na fortepianie u prof. Romany Podsadeckiej. Brała udział w Concours Musical de France (grand prix oraz I miejsce) oraz IV Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzyki Francuskiej. Koncertowała na klawesynie z orkiestrą Fresco Sonare na Węgrzech, (zajęła I miejsce na Festiwalu PRO ARCHI) oraz z orkiestrą krakowskiej POSM im. Fryderyka Chopina we Francji. Odbyła kursy mistrzowskie u Marka Krolla, Marii Erdmann oraz Jacques’a Ogga.
Ewa Komoszyńska — flet. Studentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu traverso i klawesynu. Grała w zespole Muzyki Dawnej w Tychach. W 2007 roku zdobyła III nagrodę w konkursie o Karolu Szymanowskim, a także brała udział w warsztatach fletowych prowadzonych przez prof. Marię Grochowską. Szczególnie interesuje się epoką baroku.

Monika Sęk — obój. Studentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończyła zajęcia klas mistrzowskich organizowanych przez Fundację Europejskie Centrum Muzyki na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Odbyła Międzynarodowy Kurs Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu. Brała udział w Międzynarodowych Warsztatach Muzycznych pod dyrekcją J. M. Zarzyckiego w Szczecinie. Uczestniczyła w Polsko - Niemieckiej Młodej Filharmonii Dolny Śląsk pod dyrekcją S. Rybarczyka. Zdobywczyni wielu nagród, między innymi: I miejsca w XII Konfrontacjach Instrumentów Dętych w Oławie i III miejsca na Festiwalu Fagotowo — Obojowym im. W. Osadzina i E. Mandery w Bytomiu. Wraz z Orkiestrą KWK zajęła IV miejsce na Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Dętych Valle d’Aosta we Włoszech. Stypendystka Miasta Mysłowice dla wybitnie uzdolnionych.