Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-09-11 13:07:15 przez system

Kino Regis wyświetli film "Pilecki" oraz "Karbala"

Kino Regis serdecznie poleca w najbliższcyh tygodniach dwa - ważne pod względem historycznym - polskie filmy. Pierwszy z nich to "Karbala" w reż. Krzysztofa Łukaszewicza - historia bohaterstwa polskich żołnierzy, drugi zaś to oczekiwany, fabularyzowany dokument - "Pilecki" w reż. Mirosława Krzyszkowskiego. Oba filmy kino wyświetli premierowo. Ponadto Miejski Dom Kultury i DKF Maciste zapraszają na darmową projekcję - w amfiteatrze Parku Rodzinnego Uzbornia - filmu "Niepokonani" (20 września, godz. 19.00)

Harmonogram projekcji:

  • KARBALA /duża sala/: 12 - 17 września, godz. 18:00, 20:15 oraz 18 - 23 września, godz. 16:30, 20:30
  • NIEPOKONANI /amfiteatr Parku rodzinnego Uzbornia/: 20 września, godz. 19.00
  • PILECKI /duża sala/: 26 - 30 września, godz. 18.00 oraz 2 - 7 października, godz. 16.00

Opisy filmów:

KARBALA

Reż.: Krzysztof Łukaszewicz

Wyk.: Bartłomiej Topa, Antoni Królikowski, Tomasz Schuchardt, Leszek Lichota

Polska, wojenny, 115 min., 15 lat

ceny biletów: 15 zł, 13 zł, 12 zł (grupy)

Karbala” to opowieść o jednej z najbardziej bohaterskich bitew w najświeższej historii polskiej armii. Islamscy terroryści zgotowali polskim i bułgarskim żołnierzom prawdziwe cztery dni piekła. W muzułmańskie święto Aszura zaatakowali ratusz miejski, w którym przetrzymywani byli aresztowani rebelianci. Kiedy tłum dżihadystów zbliżał się do City Hall, na placu boju pozostał jedynie niewielki oddział polskich i bułgarskich żołnierzy. 80 prawdziwych bohaterów, mających zapasy jedzenia oraz amunicji wystarczające tylko na 24 godziny, stanęło oko w oko z rozwścieczonym i gotowym na wszystko tłumem uzbrojonych terrorystów. Heroiczna postawa, determinacja i wola walki sprawiły, że polsko-bułgarska formacja nie tylko wygrała bitwę, ale wyszła z niej bez straty ani jednego żołnierza. Obrona City Hall jest jeszcze nieodkrytym fragmentem najnowszej historii polskiej armii.

Tajemnice ściśle tajnej operacji odkrywa przez widzami reżyser Krzysztof Łukaszewicz („Żywie Biełaruś!”, „Lincz”). Film inspirowany jest prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który dowodził oddziałem polskich i bułgarskich żołnierzy w Karbali. Jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym filmu.

PILECKI

Reż.: Mirosław Krzyszkowski

Wyk.: Marcin Kwaśny, Andrzej Pilecki, Małgorzata Kowalska, Piotr Głowacki

Polska, dokumentalny/dramat, 100 min., 12 lat

ceny biletów: 15 zł, 13 zł, 12 zł (grupy)

Film ,,Pilecki ”to polski fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku. Producentem filmu jest Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Środki pozyskano w ramach zbiórki publicznej dzięki akcji "Projekt: Pilecki". Twórcy i producenci filmu oparli się na społecznej aktywności, czyli na czymś, co było bliskie Witoldowi Pileckiemu i co okazało się bliskie również jego rodzinie. Dzięki temu udawało się pokonywać kolejne trudności mnożone przez instytucje i środowiska, które choćby z racji swoich statutowych zadań powinny pomagać, a tego nie czyniły. Od 2009 roku Stowarzyszenie regularnie poszukiwało pieniędzy na film o Pileckim – słało prośby,

składało wnioski, brało udział w konkursach grantowych. Mimo, że w międzyczasie zrealizowało siedem dokumentalnych filmów historycznych, które były emitowane w telewizji publicznej oraz telewizjach komercyjnych, to jednak na film o jednym z największych polskich bohaterów nie mogło znaleźć środków ani w agendach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ani w Ministerstwie Obrony Narodowej, ani w urzędach marszałkowskich. Film „Pilecki” udało się jednak zrealizować dzięki ponad dwóm tysiącom indywidualnych darczyńców i wsparciu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej z Nowego Jorku. W produkcję filmu, którą rozpoczęto w 2014 roku, zaangażowało się czynnie ponad 300 osób różnych profesji i zainteresowań, zafascynowanych postacią Witolda Pileckiego, liczne grupy rekonstrukcyjne oraz kilka instytucji: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Krakowska Szkoła Filmowa, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie, Aeroklub Polski, Muzeum Koryznówka w Nowym Wiśniczu. Bezpośrednio przy realizacji filmu pomagała także rodzina rotmistrza począwszy od syna Andrzeja na prawnukach skończywszy. Dzięki tym wszystkim ludziom i instytucjom możemy 67 lat po śmierci Witolda Pileckiego, wyjątkowego człowieka i bohatera, opowiedzieć Państwu jego historię..

WITOLD PILECKI (1901–1948) to jedna z bardziej fascynujących postaci w najnowszej historii Polski. Swoje życie poświęcił walce ze zbrodniczymi dyktaturami XX wieku - niemieckim narodowym socjalizmem i sowieckim komunizmem. Brytyjski historyk prof. Michael Foot zaliczył go do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej. Losy Pileckiego dobitnie świadczą o jedności planów niemieckich i sowieckich okupantów w stosunku do elity polskiego społeczeństwa.

NIEPOKONANI

Reż.: Peter Weir

Wyk.: Jim Sturgess, Ed Harris, Colin Farrell

USA / Polska, dramat wojenny, 132 min., 15 lat

wstęp wolny

„Niepokonani” to zrealizowana w amerykańsko-polskiej koprodukcji epicka opowieść o przetrwaniu, solidarności i potędze ludzkiej woli. Polskim koproducentem filmu jest Monolith Films. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Konsultacja historyczna: Anne Applebaum (Nagroda Pulitzera 2004 za książkę „Gułag”).

Treść filmu: Zima 1940 roku. Młody polski oficer, Janusz (Jim Sturgess) zostaje aresztowany przez okupujące pół Polski władze sowieckie i skazany na 20 lat obozu pracy za szpiegostwo. Wraz z dwustoma innymi nieszczęśnikami zostaje przetransportowany do gułagu na Syberii. W przystosowaniu się do surowych obozowych warunków w lodowatym klimacie pomaga Januszowi rosyjski aktor Chabarow (Mark Strong), który nieopatrznie zagrał niewłaściwą rolę i został skazany za „gloryfikację arystokracji”. Chabarow zaraża Janusza pomysłem ucieczki. Jednak rezygnuje z udziału w akcji, paraliżuje go strach. Niezrażony tym Janusz organizuje ucieczkę, w której biorą udział Pan Smith, Tomasz, Kazik, Voss, Zoran i zdesperowany Walka (niemile widziany przez „politycznych”, ale wnoszący do akcji jeden niezaprzeczalny atut: nóż). Więźniowie wymykają się nocą w czasie zamieci, która ma szybko zatrzeć ślady i opóźnić pościg. Mordercza trasa wiedzie z syberyjskiego obozu przez Mongolię, pustynię Gobi, Himalaje aż do Indii...

Film inspirowany jest książką Sławomira Rawicza „Długi marsz” będącą połączeniem historii więziennej z epicką opowieścią o przetrwaniu. Książka w latach 50-tych była bestsellerem poza granicami Polski i zarazem jedną z pierwszych pozycji opisujących cierpienia milionów ofiar stalinowskiego reżimu.