Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2022-12-18 20:03:22 przez Czas2012

Koncert Barbórkowy – jak zaprezentowała się Orkiestra Dęta Kopalni Soli?

8 grudnia w hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Bochni odbył się koncert Orkiestry Dętej Kopalni Soli Bochnia. W atmosferę koncertu wprowadził słuchaczy Jakub Sitko prezes Zarządu Stowarzyszenia Górniczego „Sutoris” im. Antoniego Langera w Bochni, który powitał zaproszonych gości.

Koncert poprzedził występ dzieci z przedszkola “Górniczy Kącik”. Dzieci zaprezentowały słowno - muzyczną opowieść o historii i pracy bocheńskich górników, po czym sala wypełniła się brzmieniem orkiestry dętej. Usłyszeliśmy ciekawie zaaranżowane utwory znane również z filmów, jak Król Lew, Kapitan Ameryka czy Pearl Harbour - do którego muzykę napisał Hans Zimmer uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej.

Kapelmistrzem orkiestry jest Karol Piekarz, doskonale prowadzący i czujący orkiestrę, natomiast Antoni Mardeusz w świetnie przygotowanej narracji, przedstawił nazwy, charakterystyki muzyczne, czas i okoliczności w jakich zostały skomponowane poszczególne utwory. W niektórych kompozycjach występowali soliści. W Yellow Mountains - partie solowe wykonały: Oliwia Kamyczek na klarnecie, Dominika Cielecka na oboju oraz Joanna Mazurek na flecie. W Pearl Harbour - solo na trąbce zagrał Bartłomiej Tobiasz, a w Tico Tico solo saksofonów wykonali: Konrad Szumański i Kamil Stanuszek.

Ciekawą częścią spotkania było również zaprezentowanie przez Jakuba Sitkę informacji o wyglądzie i częściach munduru górniczego.

Orkiestra Dęta Kopalni Soli Bochnia kolejny raz nie zawiodła słuchaczy wypełniając salę szlachetnym, niezapomnianym brzmieniem.

Podczas koncertu obecni byli przedstawiciele lokalnej władzy. Starosta Adam Korta, burmistrz miasta Stefan Kolawiński, wicestarosta Ryszard Drożdżak, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Sylwia Zajt oraz dyrektor MDK Anna Kocot-Maciuszek.

Krzysztof Stompór