Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-09-25 19:58:25 przez eb

Koreański "Parasite" w DKF Maciste.

DKF Maciste zaprasza (26 września, godz. 19.00) na nagrodzony "Złotą Palmą" w Cannes film "Parasite" koreańskiego reżysera - Bong Joon-hona.
"Absolutny wizjoner! Nikt inny nie kręci tak dobrych filmów rozrywkowych jak on" - mówi o reżyserze „Parasite” Quentin Tarantino, jeden z jego największych fanów. Potwierdził te słowa tegoroczny Festiwal w Cannes, gdzie w walce o Złotą Palmę „Parasite” Bong Joon-ho pokonał „Pewnego razu… w Hollywood”, oczarowując jury, światową krytykę i publiczność.

Przed filmem prelekcję przeprowadzi dr Barbara Szczekała.

„Parasite” to mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy – dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów – są w stanie po to wszystko sięgnąć.

„Parasite” to pełen dzikiego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji thriller o ludziach, którzy nigdy nie mieli się spotkać – biednych i bogatych, tych naprawdę uprzywilejowanych i tych zepchniętych do rynsztoków. Nowy film twórcy przebojów „Okja” i „Snowpiercer: Arka przyszłości” to wielki hit światowego kina i prawdziwy filmowy rollercoaster.

Dlaczego warto obejrzec ten film?

  1. Laureat Złotej Palmy 72. MFF w Cannes, najbardziej szalony zdobywca tej nagrody od czasów „Pulp Fiction”
  2. 100% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes, najwyżej oceniany film festiwalu w Cannes, ale też festiwalu Nowe Horyzonty
  3. Nowe dzieło uwielbianego przez fanów (wśród jego miłośników jest nawet Quentin Tarantino) koreańskiego mistrza, twórcy m.in. filmów „Zagadka zbrodni”, „The Host: Potwór”, „Snowpiercer: Arka przyszłości” czy „Okja”
  4. Nowy gatunek – połączenie tragikomedii i farsy, thrillera i horroru
  5. Produkcja owiana tajemnicą – reżyser poprosił o niezdradzanie szczegółów fabuły (akcja #dontspoilParasite)
  6. Hit światowego boxoffice’u – 10 milionów widzów w Korei Południowej i ponad milion we Francji

*Fabuła filmu „Parasite” nie jest oparta wyłącznie na jednym wielkim twiście. Jego konstrukcja zdecydowanie różni się od pewnego hollywoodzkiego filmu, przy oglądaniu którego okrzyk „Bruce Willis jest duchem!“ może odebrać widzom główny element zaskoczenia i przyjemność oglądania filmu.

Niemniej uważam, że marzeniem każdego filmowca jest wprawiać widownię w osłupienie i zapierać jej dech w piersiach na każdym zakręcie historii. Chcemy was zaskoczyć i całkowicie wciągnąć w nasz filmowy świat.

W związku z tym mam do Was ogromną prośbę.

Gdy będziecie pisać recenzję „Parasite” lub dzielić się wrażeniami z kimś, kto filmu jeszcze nie obejrzał, proszę – zachowajcie dla siebie szczegóły fabuły od momentu, gdy brat z siostrą zaczynają pracę w domu bogaczy. Czyli dokładnie tyle, ile pokazaliśmy w zwiastunie. Powstrzymując się od spoilerów, zrobicie ogromny prezent widzom, ale również całej ekipie, która stoi za tym filmem.

Kłaniam się w pas i proszę – nie zepsujcie „Parasite”.

Dziękuję,
Bong Joon-ho*


PARASITE /2019/
26 września /czwartek/ 2019, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Zrealizowano przy wsparciu PISF