Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-04-10 19:09:07 przez system

Kraków: już jutro rusza PAKA!

Po raz 35. w Krakowie odbędzie się legendarna PAKA. W programie przewidziano m.in. zmagania konkursowe, wieczór improwizacji, pojedynek kabareciarzy ze stand up'erami oraz galę wręczenia Złotych Sucharów! Wydarzenie, które jest realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, staruje już 11 kwietnia br.

Przegląd PAKA odbywa się od 1985 roku i w ciągu trzech dekad z lokalnej, studenckiej imprezy przeistoczył się w wielki ogólnopolski festiwal. W tym roku odbędzie się już po raz 35. Dla wiernych fanów organizatorzy przygotowali kilka niespodzianek. Takich jak rekonstrukcja w festiwalowej przestrzeni NCK-u… - pamiętnej Rotundy - miejsca, w którym PAKA była przez lata organizowana.
Tegoroczną edycję poprzedziły, tradycyjnie, eliminacje konkursowe, które miały wyłonić najciekawsze i najbardziej obiecujące formacje kabaretowe. Osiem z nich wystąpi przed publicznością w ramach, zaplanowanych na 2 dni, finałowych zmagań. Rozstrzygnięcie konkursu w tym roku będzie miało szczególny przebieg. Podczas gali zamykającej festiwal po raz pierwszy zostaną bowiem wręczone… Złote Suchary!
Emocje mają towarzyszyć również sobotnim pojedynkom kabareciarzy z przedstawicielami stand up'u. W pierwszej z drużyn znajdą się Kabaret Czesuaf i Kabaret FiFa-RaFa, w drugiej - Grzegorz Dolniak i Bartosz Gajda. Uzupełnieniem tego pojedynku stanie się pierwszy "pakowski" wieczór stand up'u, z udziałem m.in. Ewy Błachnio i Łukasza Kaczmarczyka. Nie zapomniano również o rosnącej w siłę kabaretowej scenie impro. W ramach Pakowskich Improwizacji krakowska Grupa AD HOC połączy siły z wrocławskim składem Narwani z Kontekstu.
W programie tegorocznego festiwalu także premierowa projekcja nowego filmu według scenariusza Władysława Sikory, twórcy związanego m.in. ze słynnym Kabaretem Potem. „Czekając na miłość” to klasyczna, baśniowa historia z brzydką królewną i pięknym królewiczem, który zmuszony przez rodziców, musi się ożenić z brzydulą. W obsadzie znalazło się wielu przedstawicieli Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego, jak i innych komików polskich scen.

Wszystkie wydarzenia festiwalu odbędą się w Nowohuckim Centrum Kultury.

Więcej informacji tutaj.