Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2008-07-14 06:41:32 przez system

Lipnica Murowana na Małopolskim Szlaku Literackim

W ofercie turystycznej Województwa Małopolskiego pojawił się nowy produkt turystyczny - ?Małopolski Szlak Literacki?. Głównym założeniem projektu było wytypowanie najciekawszych miejsc na terenie województwa małopolskiego, związanych z twórczością literacką, ich oznakowanie, jak również podjęcie działań z zakresu promocji.

Pomysłodawcy planują, że w przyszłości w miejscowościach które znajdą się na szlaku organizowane będą debaty, happeningi i inne formy aktywności. Inicjatorem projektu “Małopolski Szlak Literacki" jest stowarzyszenie “Archipelagi Kultury". Stowarzyszenie uzyskało dofinansowanie ze środków samorządu Województwa Małopolskiego.
Lipnica Murowana znalazła się w projekcie na trasie nr 3, która stanowi lokalna pętlę szlaku obejmującą Królówkę, Lipnicę Murowaną oraz Nowy Wiśnicz:

  • Królówka (gm. Nowy Wiśnicz) tu przyszedł na świat i tu tworzył poeta, prekursor romantyzmu Kazimierz Brodziński,
  • Lipnica Murowana — związana jest z pobytem Kazimierza Brodzińskiego na ziemi lipnickiej,
  • Nowy Wiśnicz — gdzie żył i tworzył Jan Brzękowski.

Kolejny etapem projektu realizowanym od kilku tygodni jest montaż tablic informacyjnych na trasach. M.in. taka tablica informacyjna o wymiarach 100×70cm stanęła na trasie w kierunku kościoła Św. Leonarda obok Lipnickiej Izby Regionalnej. Tablica zawiera krótkie biogramy pisarzy zredagowane w języku polskim i angielskim. Wybór miejsca na montaż tablicy jest nieprzypadkowy — Izba Regionalna zlokalizowana jest w budynku XIX wiecznej szkoły wiejskiej do tej szkoły uczęszczał m.in. Kazimierz Brodziński. Ekspozycja obejmuje: dokumenty historyczne dotyczące głównie Lipnicy Murowanej i regionu, zbiory etnograficzne: narzędzia rolnicze, przedmioty codziennego użytku, fotografie od końca XIX w. oraz prezentację znanych postaci związanych z Lipnica Murowaną: Kazimierza Brodzińskiego, Św. Szymona z Lipnicy, dra Bernadzikowskiego. Utworzenie nowych szlaków kulturowych na terenie Małopolski jest możliwe dzięki przyjęciu wojewódzkiego programu ochrony dziedzictwa i krajobrazu kulturowego. Oferuje on turystom możliwość poznania ciekawych miejsc i zabytków. Szlaki kulturowe to kompletny produkt turystyczny, który pozwala turystom odwiedzającym jedną atrakcję wskazanie kolejnego interesującego miejsca. Mimo, że jest to niszowa forma turystyki - osób zainteresowanych wąskimi, konkretnymi tematami nie brakuje.

Serdecznie zapraszamy na szlak!