Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-06-25 11:32:34 przez system

MDK prezentowalo się w Oratorium

W piątek 19 czerwca w Oratorium Świętej Kingi w ramach Dni Bochni 2009 odbyła się prezentacja dwóch sekcji Miejskiego Domu Kultury. Z wielką przyjemnością mogliśmy oglądać występ Ogniska Baletowego w Tarnowie z filią w Bochni, powstałą w tym roku. Jej instruktorem jest Adam Kawa.

Dzieci z bocheńskiej sekcji z grupy zerowej zatańczyły miniaturkę pod tytułem "Kwiatuszki". Starsza grupa uczennic pierwszej klasy baletowej pokazała etiudę baletową. Pozostały program baletowy wypełniły występy dzieci z tarnowskiej szkoły.

Magda Studzińska wystąpiła w rolitytułowej w "Lalce", Ania i Ada wykonały duet do muzyki współczesnej, Weronika Pabian wcieliła się w rolę Esmeraldy z baletu "Esmeralda". Agnieszka Banaś wykonała wariację baletową do muzyki z baletu Korsarz.W opowiadaniu "Strachy" w roli głównej wystąpiła Dominika Syrek. Następnie Karolina Wrona wykonała taniec solowy do muzyki z Baletu Raymonda. W "Bajaderze" w roli solowej zatańczyła Adrianna Sawczak. Anna Mikuła wykonała wariację demiklasyczną. Na koniec widowiskowo potraktowana została suita hiszpańska z baletu "Don Kichot".

Występy młodych adeptów baletu przedzielały prezentacje zepołu wokalno — muzycznego "Paradox" przy MDK Bochnia, kierowanego od dwóch lat przez Joannę Grandys. Tworzą go uczniowie szkół średnich i gimnazjów. Ci niezwykle utalentowani wokaliści i muzycy mają w swym repertuarze bardzo interesujące i różnorodne utwory, od lat 60 tych i 70 — tych po współczesne, królujące na listach przebojów. Niektórzy członkowie również spełaniają się jako aktorzy. Zespół cechuje spontaniczność, poczucie humoru, ale także dystans do siebie i świata.
W piątkowy wieczór Ania Gutkowska zaśpiewała piosenkę Kasi Stanek: "O mnie się nie martw" oraz Sławomira Uniatowskiego utwór: "Kocham Cię". "Bal wszystkich świętych" Budki Suflera odśpiewał cały zespół. Natomiast krótką teatralną scenkę aktorską z "Zemsty" Aleksandra Fredry zagrała Ania Bereta i Dastin Szczur.
Przy okazji tego spotkania zostały jeszcze uroczyście wręczone nagrody laureatom Przeglądu Twórczości Plastycznej "Młodzi Plastycy" organizowanego w ramach tegorocznych "Młodych Talentów" przez Bernadettę Gawąd, instruktora plastyki w Miejskim Domu Kultury.

*Małgorzata Kowalska *