Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-05-21 03:44:14 przez system

Międzynarodowy Rok Braille`a

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaakcentowała międzynarodowe obchody dwusetnej rocznicy urodzin L. Braillea organizując wystawę ?Międzynarodowy Rok L. Braillea?.

Biblioteka wśród form pracy proponowanych czytelnikom wspiera swymi działaniami znaczące inicjatywy umotywowane społecznie. Pamiętając o tym, że rok 2009 Europejska Unia Niewidomych - EBU ogłosiła rokiem Ludwika Braille’a, włączamy się w obchody otwierając w Dziale Zbiorów Audiowizualnych wyjątkową wystawę poświęconą nie tylko życiu i działalności twórcy niezwykłego pisma punktowego, ale ukazującą także rozwój i bogactwo współczesnych form pomocy osobom niewidomym i słabowidzącym. Oprócz wystawy Biblioteka poleca uczniom bocheńskich szkół udział w lekcji bibliotecznej, która została pomyślana tak, by stworzyć szansę na interesujący rekonesans współczesnych form pomocy osobom niewidomym i niedowidzącym. Lekcja biblioteczna w formie prezentacji multimedialnej zawiera zagadnienia związane z osobą i wynalazkiem Ludwika Braillea oraz współczesną kontynuacją osiągnięć, których był inspiratorem. W ramach wystawy będzie można zobaczyć nie tylko interesujące materiały związane z historią powstania alfabetu Braille’a i samym jego twórcą, ale i sprzęty, które służą pomocą osobom niewidomym i słabowidzącym w codziennym życiu, edukacji i rozrywce, a wśród nich: brajlowską maszynę do pisania, dłutko brajlowskie, książki dla dzieci i dorosłych wydane pismem Braille’a, mapy dotykowe, atlas geograficzny, zegar, termometr, modele anatomiczne stanowiące pomoc dydaktyczną, karty do gry czy zegarek mówiący. Ekspozycję uzupełnia prezentacja pokazująca przedmioty, które dzięki wykorzystaniu w swej konstrukcji pisma punktowego i różnorodnych technik audio, umożliwiają osobom niewidomym codzienną organizację życia i pracy — m. in. drukarka brajlowska, aparat fotograficzny, globus, mówiący notes, powiększalnik, skaner, mówiący ciśnieniomierz, czujnik poziomu cieczy, mówiąca waga łazienkowa i kuchenna. Nie zabrakło miejsca na ciekawostki związane z obchodami roku Ludwika Braille’a, obecnością jego historii w literaturze, filmie i teatrze, współczesną techniką audiodeskrypcji czy sposobami umożliwiania osobom niewidomym i słabowidzącym dostępu do komputerów i internetu. Świat osób z dysfunkcją wzroku ma również kształt i język świata sztuki. Biblioteka proponuje poznanie tego świata — dlatego wystawie towarzyszy ekspozycja twórczości plastycznej Katarzyny Jakimczuk, osoby słabowidzącej, oraz prezentacja prac ceramicznych dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno — Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Wystawę można oglądać w Dziale Zbiorów Audiowizualnych w godzinach jego pracy do 16 czerwca 2009 r.. Zainteresowanych propozycją lekcji bibliotecznej — prezentacji multimedialnej pt. "Międzynarodowy Rok Ludwika Braillea 2009" oraz grupy zorganizowane zwiedzaniem wystawy mogą się kontaktować tel. (0-14) 612 22 32 wew. 25 w celu uzgodnienia terminu.
Dział Zbiorów Audiowizualnych serdecznie dziękuje Dyrekcji i Bibliotekarzom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno — Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie oraz Kołu Polskiego Związku Niewidomych w Bochni za udostępnienie eksponatów na wystawę.