Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2018-05-23 22:23:52 przez system

Muzealia przeniosą nas w świat zabawy i w świat dzieci

Zbliżają się tegoroczne Muzealia. Już 3 czerwca będzie można wysłuchać niecodziennych prelekcji związanych tematami, które tym razem przeniosą nas w świat w którym kiedyś sami byliśmy, a który teraz wydaje się nam już odległy. Przypominają nam o nim przede wszystkim nasze dzieci ale i także stare fotografie czy stare zabawki przechowane gdzieś na strychu. To czasy do których zawsze wraca się z nostalgią i zadumą.

Tematem tegorocznych spotkań podczas Muzealiów będą dzieci, zabawki i zabawa. Z tego też powodu organizatorzy serdecznie zapraszają na zajęcia warsztatowe dla dzieci wraz z rodzicami czy opiekunami. Warsztaty skupią się na robieniu różnego rodzaju zabawek i będą częścią tegorocznych Muzealiów. Szczegóły poniżej:

NIEDZIELA – 3 CZERWCA

16.00

Katarzyna Koszmider (Bochnia) – Zabawy pradziadków, dziadków, rodziców i nasze. Zajęcia zabawowe z dziećmi. Czym jest beztroska zabawa? Czy tylko potrzebą wyrażenia naturalnej dla tego wieku radości i ekspresji? Czy także atrakcyjnym sposobem poznawania realnego świata, i w ten sposób umożliwiającym jego lepszą percepcję? Naśladowanie i odtwarzanie sytuacji, jakie są udziałem dorosłych i toczą się w ich świecie. Dzieci więc z pasją wyznaczają sobie cele życiowe naśladując dorosłych. Wcielają się w życiowe role, raz stając się mamą czy tatą, innym razem lekarzem, fryzjerką, ekspedientką, strażakiem, lotnikiem, z namaszczeniem prowadząc zasłyszane ale zarazem i samodzielnie konstruowane dialogi. Po prosu bawiąc się uczą się świata dorosłych urządzając go po swojemu. Zabawa często pozwala ujawnić u człowieka potencjalne lub ukryte talenty i możliwości. Ileż to razy odzywają się później w życiu dorosłym w postaci wykonywanego zawodu lub zaskakujących zainteresowań.

17.00

Joanna Regina Kowalska (Kurator kolekcji tkanin i ubiorów w Muzeum Narodowym w Krakowie) – Moda dla dzieci w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Dziś wzrusza i bawi ta moda, choć bardzo daleko od niej odeszliśmy. Wyraża jednak upodobania estetyczne tamtego czasu i szuka właściwych mu środków wyrazu. Z jednej strony pragnie być czymś odrębnym, niż moda dorosłych, z drugiej zdaje się jednak wciąż głęboko pozostawać pod jej wpływem.

18.00-19.30

Kinga Magdoń, Mój przyjaciel, moja zabawka - od pomysłu do realizacji. Zajęcia warsztatowe dla dzieci. Zabawka wykonana własnoręcznie to naprawdę coś! A potrzeba naprawdę niedużo. Czasem wystarczy szczypta wyobraźni, nieco kreatywności a także odrobina pomocy bliskich. Dlatego w celu optymalnego wykorzystania tej formuły zajęć serdecznie zapraszamy dzieci do przyjścia wraz rodzicami lub opiekunami. Zajęcia mają bowiem walor integracyjny, uczą współpracy i współdziałania w osiąganiu wyznaczonych celów. Do waszej dyspozycji będą rzeczy najprostsze: sznurki, tasiemki, druty, nożyczki kleje, pisaki, kredki, farbki, tektury gładkie, faliste, kartony, papier, dykty, rozmaite odpady drewna, z których jednak - dzięki swoim pomysłom - będziecie mogli wyczarować prawdziwe cuda. Na przykład … stonogę i prowadzić ją na smyczy. Z wykonanych przez was zabawek urządzimy prawdziwą wystawę a o godzinie 19.00 zorganizujemy oficjalny wernisaż. Wszystkie ekspozycje stałe oraz prezentacje okolicznościowe będzie można oglądać bezpłatnie w sobotę i niedzielę od godz. 10.00 do 18.00. Będą to:

• Wystawa dawnych zabawek

Entliczek, pentliczek, malowany koniczek,

czyli zabawki na strychu…

• Dla dzieci trzeba pisać inaczej - wydawnictwa

bocheńskiego drukarza, księgarza i wydawcy

Wawrzyńca Pisza (z lat 1837-1875).

• Dziewczynka w kapeluszu z różową wstążką i inne tematy „dziecięce” w muzealnych zbiorach sztuki.