Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-03-26 05:18:36 przez system

Na "maczkowym" szlaku

Kilkadziesiąt osób nie żałowało bitych 3 godzin, spędzonych wczoraj (środa 25 marca) na spotkaniu z w ?Domu Bochniaków? z dr. Jerzym Majką, wybitnym znawcą problematyki wojny 1939 r. z uwypukleniem szlaku bojowego ?Czarnych diabłów? czyli żołnierzy 10 Brygady Kawalerii.

Jak się okazuje grono entuzjastów historii, nie tak znowu odległej, ale już nie najnowszej, nie jest w Bochni małe, czego dowodem było spotkanie, zorganizowane przez działające przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej - Bocheńskie Towarzystwo Historii Militarnej.
Uporowi prezesa Towarzystwa — p. Jarosława Kucybały zawdzięczać należy wizytę w Bochni jednego z najlepszych, jeśli nie najlepszego polskich "maczkologów" — dr. Jerzego Majki z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, który zasłuchanej widowni przybliżył powstanie jednostki, która miała najdłuższy szlak bojowy ze wszystkich oddziałów uczestniczących w drugiej wojny światowej, walcząc pod jednymi sztandarami i pod jednym dowództwem od 1 września 1939 r. do 5 maja 1945 r.!
Spotkanie było interesujące także z tego powodu, że jego uzupełnieniem była mini-wystawa z okresu wojny obronnej 1939 r., na której udało się pokazać fragmenty uzbrojenia Brygady, a są to obecnie prawdziwe rarytasy, gdyż przez całe dziesięciolecia nikt tych eksponatów nie gromadził i często zostały bezpowrotnie utracone.

Spotkanie tak się spodobało pasjonatom historii, że umówili się już na następne — w maju. Tym razem będzie poświęcone lotnictwu polskiemu w 1939 r.