Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2020-06-19 17:42:54 przez Czas2012

"Na noże" Riana Johnsona w DKF "Maciste"

Po przerwie wznawia działalność Dyskusyjny Klub Filmowy "Maciste" i od razu zaprasza na zaległe spotkanie (za 12 marca) w dniu 25 czerwca (czwartek) na godz. 19.00. Do zobaczenia będzie jeden z najlepszych kryminałów ostatnich lat, film "Na noże", twórcy m.in. "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi", serialu "Breaking Bad", czy "Looper. Petla czasu" - Riana Johnsona.

/media/user/images/upload/Czerwiec/Czerwiec 2020/plakat_DKF_Na_Noze_m.jpgFilm jest nowoczesnym i pełnym czarnego humoru podejściem do klasycznej kryminalnej zagadki w stylu mistrzyni gatunku Agathy Christie, zaś gwiazdorska obsada z Danielem Craigiem (James Bond) i Chrisem Evansem (Kapitan Ameryka) na czele gwarantuje wysoką jakość aktorstwa.

Prelekcję przed filmem wygłosi dr Maciej Stroiński.

Podczas seansu obowiązuje reżim sanitarny (obowiązkowe maseczki lub przyłbice) i dezynfekcja rąk. Więcej na ten temat oraz zastosowanych procedurach bezpieczeństwa:

http://www.kino.bochnia.pl/index.php/news/318.html

Kiedy wydawało się, że w gatunku kina ‘murder mystery’ możemy liczyć już wyłącznie na odgrzewane kotlety, Rian Johnson udowodnił, jak dalekie od prawdy było to myślenie. / Jan Kapturkiewicz, O filmach dla sportu /

Oglądając ten dwugodzinny spektakl, odnosimy wrażenie, że mamy do czynienia z najlepszą ekranizacją mistrzowskiej powieści o Poirocie czy pani Marple. Jest to jednak zwodnicze wrażenie, nie dajcie się nabrać – to dzieło w pełni stworzone przez samego reżysera. Klimat rodem z atmosferycznych klasyków, a przy tym dopracowane do perfekcji aktorstwo fundują nam rozgrywkę absolutnie perfekcyjną. / Jan Tracz, Film.org.pl /

Słynny autor powieści kryminalnych Harlan Thrombey zostaje znaleziony martwy w swej posiadłości dzień po 85-tych urodzinach. Śledztwo prowadzi równie elegancki, co dociekliwy detektyw Benoit Blanc. Dzień przed fatalnym zejściem Thrombeya w jego posiadłości odbyła się huczna uroczystość z udziałem jego dość szczególnej rodziny. Detektyw Blanc podejrzewa wszystkich, łącznie z najbardziej oddaną służącą denata. Z determinacją i wprawą przedziera się przez sieć rodzinnych zależności, zawiści, wzajemnych oskarżeń i finansowych oczekiwań. Motyw ma tu każdy, jak to w rodzinie. Okazji podczas urodzin seniora rodu również nie brakowało nikomu, ale sprawca może być tylko jeden. Zamknięci w luksusowej posiadłości, poddani nieszablonowym metodom śledczym Blanca, „bliscy” Thrombeya zmuszeni są do podjęcia morderczej gry, której wynik do ostatniej chwili pozostanie zagadką.

Reżyser:
Rian Johnson jest światowej publiczności znany przede wszystkim jako scenarzysta i reżyser „Gwiezdnych wojen: Ostatniego Jedi”, ale zaczynał swą przygodę z pełnometrażowym kinem fabularnym prawie półtorej dekady temu, w 2005 roku, wraz z inspirowanym powieściami Dashiella Hammetta intensywnym kryminałem „Kto ją zabił?” Później nakręcił między innymi ironicznie przygodowych „Niesamowitych braci Bloom”, zagadkową fantastykę naukową „Looper – Pętla czasu” oraz pracował nad kilkoma odcinkami jednego z najwybitniejszych seriali w historii telewizji – „Breaking Bad”. W „Na noże” można zobaczyć wszystkie jego reżyserskie obsesje i pasje, a jednocześnie widać rodzące się nowe oblicze Riana Johnsona. Pisząc scenariusz, artysta najwięcej energii włożył w rozpisanie każdego najmniejszego detalu opowiadanej historii, by siedzący w ciemnej sali kinowej widzowie mogli się wczuć w detektywów, którzy dążą do rozwiązania skomplikowanej, aczkolwiek ekscytującej zagadki. „Przy tylu różnych postaciach i skrajnie odmiennych motywacjach kluczem do zadowalającej rozrywki było sprawienie, by struktura scenariusza pozostawała dla widza niewidzialna”, mówi Johnson. „Publiczność ma się zastanawiać nad intrygą, a nie tym, kto ją prowadzi”.

Info: MDK-Kino Regis