Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2008-07-14 07:12:21 przez system

Niezwykły koncert w kościele Św. Leonarda

Ponad 100 osób zgromadziło się w sobotę 12 lipca o godzinie 18.00 w kościele św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, by wysłuchać koncertu muzyki dawnej. Był to jeden z 12 koncertów, jakie Małopolska Organizacja Turystyczna przygotowała przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Koncerty organizowane są w okresie wakacyjnym w urokliwych kościołach na szlaku architektury drewnianej.

Zgromadzona publiczność mogła usłyszeć utwory wykonywane na instrumentach dawnych — takich jak klawesyn, skrzypce barokowe czy też flet Traverso. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły sie utwory wykonywane na pozytywie szkatulnym — unikalnym XVIII wiecznym instrumencie organowym jaki znajduje się w Lipnicy Murowanej. Lipnicki pozytyw szkatulny jest jednym z siedmiu sprawnych tego typu instrumentów. Młodzi krakowscy muzycy - Beata Hortyńska, Agnieszka Krawczyk, Tomasz Potaczek oraz japońska pianistka Mariko Kato pod przewodnictwem Pani prof. Elżbiety Stefańskiej, wielkiej postaci polskiej i światowej klawesynistyki zaprezentowali utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Johanna Baptisty Vanhala. Wspaniała atmosfera tego wieczoru wywołała żywą wieź pomiędzy publicznością a artystkami. W tym roku to niejedyne tak znaczące wydarzenie muzyczne w kościele Św. Leonarda — już we wrześniu do Lipnicy Murowanej zagości światowej sławy skrzypek brytyjski - Nigel Kennedy, ulubiony uczeń Yehudi Menuhina, absolwent elitarnej Juilliard School of Music w Nowym Jorku.

Pozytyw szkatulny (Organum Mobile Portabile)*

Pozytyw to rodzaj instrumentu należącego do grupy organów przenośnych. Niekiedy nazywano go pozytywem szkatulnym. Typowe organy przenośne występowały w dwóch wersjach - jako organki wyłącznie z piszczałkami labialnymi i jako regały z piszczałkami językowymi. Ponieważ kształt organków przypominał ówczesnym kuferek lub szkatułkę na kosztowności, dlatego właśnie używano również określenia - pozytyw szkatulny. Do instrumentów przenośnych zaliczamy także i nieco większe organki, dwuczęściowe, nazywane pozytywem. Pozytyw służy do realizacji Basso Continuo w kameralnej muzyce barokowej. Lipnicki kościół, będący perłą średniowiecznej architektury drewnianej, sam w sobie zawiera wiele bezcennych zabytków. Należy do nich m.in. rzadko spotykany pozytyw szkatulny (zwany również przenośnymi organami) z XVII wieku. Co warto podkreślić lipnicki instrument jest jednym z siedmiu czynnych tego typu instrumentów w Polsce. Ze względów bezpieczeństwa pozytyw szkatulny nie jest przechowywany w kościele św. Leonarda. Turyści zwiedzający świątynię mogą jedynie zobaczyć fotogramy przedstawiające wygląd instrumentu. Istnieje również możliwość wysłuchania nagrania utworów wykonywanych na nim.
W październiku 2003 roku odbyły się nagrania do okolicznościowej płyty CD. Na płycie znajduje się ok. 50 minut szesnasto- i siedemnastowiecznej muzyki organowej w wykonaniu doświadczonych i uznanych organistów Ireneusza Wyrwy i Małgorzaty Trzaskalik-Wyrwy.