Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-02-04 19:08:51 przez system

Nowy numer Wiadomości Bocheńskich

Niedawno ukazał się w kioskach nowy numer Wiadomości Bocheńskich (4/2018 Jesień/Zima). Co ciekawego można w nim przeczytać?

 • Stanisław Mróz w artykule "Solny pomnik św. Jana Pawła II w kaplicy św. Kingi" relacjonuje ważne dla kopalni wydarzenie, jakim było odsłonięcie pomnika św. Jana Pawła II wykonanego w soli. Uroczystość, która była częścią obchodów święta górników - Barbórki, odbyła się 29 listopada 2018 r. - Własne przeżycia z roku 1920, to rękopis Jana Serafińskiego udostępniony do druku przez Marię Serafińską-Domańską, przechowywany w zbiorach rodzinny. To przejmujący obraz wojny polsko - bolszewickiej 1920 r., widziany oczami ucznia klasy VI gimnazjum w Bochni, ochotnika, 17- letniego chłopca.
 • W 2018 r. mija 40-rocznica wyboru na ks. Karola Wojtyły na papieża. O turyście, wędrowcu, pielgrzymie pisze Michalina Pięchowa.

 • Kazimierz Taczanowski z Poznania przybliży nam losy ppłk Jana Słuszkiewicza współprojektanta i kierownika budowy legendarnej "Drogi Legionów" przez Przełęcz Pantyrską w 1914 r.

 • Józef Podsiadło - opisuje pamięć współczesnego pokolenia o krwawych wydarzeniach z 02.06.1943 r., kiedy oddziały policji i żandarmerii niemieckiej dokonały pacyfikacji wsi Ispina.

 • Rok 2018, to niewątpliwie rok sukcesu Jana Krystyna Pinowskiego, któremu udało się wydać książkę, będącą retrospekcją swojego życia i dokonań zawodowych, "Z ptakami przez życie. Autobiografia ornitologa-ekologa". Książkę można kupić w bocheńskiej księgarni przy Rynku 16. Pozycję charakteryzuje na łamach czasopisma Władysław Kupiszewski (Warszawa). Sam zaś autor wspomina na naszych łamach przyrodę Wenezueli z lat 1978-1979.

 • Są wśród nas ludzie, którzy zasługują na szczególną uwagę, na pozór zwyczajni, a jednak inni. Takim człowiekiem jest p. Marian Biernat. Postać tego pedagoga, sportowca charakteryzuje Michalina Pięchowa w artykule "Nasi znajomi".
  Nasi czytelnicy chętnie zabierają głos na naszych łamach, informując o ważnych wydarzeniach ale i komentując treści i zawartość Wiadomości. Bardzo nas to cieszy. W ramach współpracy z czytelnikami publikujemy list p. Adama Wójcika-Łużyckiego, relację p. Barbary Rosławieckiej ze Stowarzyszenia Absolwentów UJ z wernisażu wystawy o Leopoldynie Staweckiej w Domu Bochniaków. Pani Krystyna Dziurdzia relacjonuje turnee po ziemi bocheńskiej polonijnego chóru z Mińska (Białoruś) "Czerwone Maki. Nie jest to pierwsza ich wizyta na bocheńszczyźnie. Pani Ewelina Mroczek przypomina obchody 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego w formie wieczornicy w SP nr 1 w Bochni.

 • Redaktorzy nie zapominają także o działalności oddziałów Stowarzyszenia, przedstawiając imprezy i wycieczki oddziału "Krakus" i Towarzystwa Przyjaciół Wiśnicza.

 • W numerze znajdziemy też relację pani Rachel Kollender, kierująca działalnością Stowarzyszenia Żydów z Bochni, Brzeska i okolic, działającego w Izraelu. Opis działalności Stowarzyszenia publikujemy w oryginale (j. ang.) oraz w tłumaczeniu na j. polski.

 • Rozpoczęła się długo oczekiwana i przygotowana od lat rewitalizacja rynku głównego w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Bochnia na lata 2017-2026. Zarząd Główny Stowarzyszenia prezentuje swoją opinię i stanowisko w tej kwestii po spotkaniu z burmistrzem miasta Bochnia Stefanem Kolawińskim i jego zastępcą Robertem Cerazym, 4 stycznia 2019 r. Bardzo istotne jest stanowisko Stowarzyszenia w sprawie budowy tężni solankowej w Bochni. - Ostatnim tematem jest kolejny odcinek wspomnień Marii Musiał "Mój Kazachstan-wspomnienia" - o Polonii, żyjącej współcześnie w Kazachstanie.