Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2008-10-24 01:56:14 przez system

O Stasiaku w konwencji literackiej

Z okazji Roku Ludwika Stasiaka obchodzonego w naszym mieście Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na spotkanie z Bogumiłem Jonakiem, który będzie mówił o literackiej twórczości artysty. Spotkanie odbędzie się we wtorek 28 października o godz. 18.00 w sali klubu Biblioteki.

Rada Miejska w Bochni podejmując uchwałę o ustanowieniu 2008 roku Rokiem Ludwika Stasiaka uczciła jednego z najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych dla Bochni artystów 150 rocznicę jego urodzin. Obchody Roku Stasiaka stały się okazją do przypomnienia jego licznych zasług dla Bochni i nie tylko. Twórczość Ludwika Stasiaka jest bardzo różnorodna. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i malarstwo m.in. u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Naukę uzupełniał w Wiedniu i Akademii w Monachium. Jako artysta malarz, literat, historyk sztuki oraz wydawca przełomu XIX i XX wieku swoimi dziełami wywarł ogromny wpływ na kulturę naszego miasta. Tematem jego prac plastycznych były sceny rodzajowe, pejzaże, martwe natury i kwiaty. Około 1901 Ludwik Stasiak porzucił malarstwo i poświęcił się twórczości literackiej. Spod jego pióra wyszły powieści, opowiadania, humoreski, utwory dramatyczne, felietony, szkice i artykuły z dziedziny historii sztuki. Stał się popularnym autorem powieści, piewcą polskiego mieszczaństwa i jego tradycji. Julian Krzyżanowski zaliczył go do prekursorów powieści mieszczańskiej w Polsce.
Stasiak jako pierwszy wprowadził do beletrystyki tematykę bocheńską w powieści "Skarbiec króla Kazimierza w przepaściach bocheńskiej żupy" (1904) a później w "Zapadłym szybie, Powieść z życia górników" (1908) i "Srebrny dzwon. Powieść z dziejów dawnego mieszczaństwa polskiego" (1913) Bocheńszczyznę w czasie dramatycznych wydarzeń rabacji galicyjskiej ukazał w powieści "Krwawe ręce" (1907). Bibliografie literatury okresu pozytywizmu i Młodej Polski obejmują ponad czterdzieści książek jego autorstwa. Dzięki Stasiakowi bo Bochni przyjeżdżali wybitni twórcy kultury tego okresu m.in. Włodzimierz Tetmajer, Kasper Żelechowski, Jacek Malczewski, Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa — Tetmajer i Stefan Żeromski. Wszystkich zainteresowanych literacką twórczością Ludwika Stasiaka zapraszamy na spotkanie w Bibliotece.