Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-03-07 03:07:10 przez system

Patronka od "morowego powietrza"

Jeśli chcesz poznać fascynującą historię kaplicy św. Rozalii i wystrój jej wnętrza serdecznie zapraszamy na najbliższe spotkanie Kręgu Młodych Miłośników Starej Bochni, podczas którego ten ciekawy zabytek zwiedzimy wspólnie z panią Aliną Bukowską, konserwatorem dzieł sztuki, Jackiem Kobielą oraz Janem Flaszą.

Zaprezentują nam oni Kaplicę św. Rozalii - Patronki od "morowego powietrza". W piątek, 13 marca spotykamy się przed kaplicą św. Rozalii przy ulicy Krakowskiej o godzinie 14. 15

KAPLICA ŚWIĘTEJ ROZALII PRZY UL. KRAKOWSKIEJ

Wcześniej na tym miejscu rósł stary dąb. To właśnie na nim pobożna rodzina Turków zawiesiła w 1831 r. obrazek św. Kapliczka św. RozaliiRozalii - patronki od chorób zakaźnych. Gromadzili się przy nim na modlitwę mieszkańcy Bochni podczas wielkiej epidemii cholery. W tym samym 1831 r., z inicjatywy Józefa Fortuny, wzniesiono niewielką kapliczkę umieszczając w niej nowy obraz św. Rozalii zakupiony w Wiedniu przez fundatorkę Józefę Stelzig. Ponieważ w kapliczce, ze względu na jej rozmiary, nie można było odprawiać mszy świętych, dlatego syn Józefa Fortuny - Karol doprowadził w 3. ćwierci XIX w. do rozbudowy obiektu. Kaplicę częściowo odnawiano między innymi w 1970, 1977 i 1996 r.
Obecnie jest to budowla o skromnych cechach klasycystycznych, z cegły, otynkowana, kryta dachówką. W ołtarzu znajduje się dziewiętnastowieczny obraz św. Rozalii.
Św. Rozalia była patronką przeciw morowemu powietrzu. Jak powiadają żywoty świętych, św. Rozalia żyła w XII wieku i miała pochodzić ze znakomitego rodu sycylijskiego. Prowadziła pustelnicze życie w górskiej jaskini koło Palermo (Monte Pellegrino). W 15 lipca 1624 r. odkryto podobno jej zwłoki, zaś ich uroczyste przeniesienie do katedry w Palermo miało uśmierzyć grasującą wówczas w tym mieście zarazę. Jest uznawana za patronkę od chorób zakaźnych. W sztukach plastycznych przedstawiana jest w grocie, gdzie mieszkała (niekiedy piszące na ścianie swoje imię), z czaszką - symbolem pokuty i pustelniczego życia oraz wieńcem róż na głowie (symbol jej imienia). Pamiątkę św. Rozalii obchodzi się 4 września.
Na północ od kaplicy usytuowany był kiedyś cmentarz epidemiczny założony w 1831 r. (w tymże roku, podczas epidemii cholery, pochowano na nim 575 osób). Szczególne natężenie przybrała zaraza cholery w 1849 r. Wówczas - jak czytamy w kronice parafii św. Mikołaja - "niewymownym sposobem ta choroba się srożyła". Wtedy też zapoczątkowano słynne, organizowane do dziś, procesje w święto Matki Bożej Szkaplerznej (16 lipca) - z Bochni do tzw. górnego kościoła w Łapczycy. Urządzane są na pamiątkę pierwszej procesji błagalnej - odbytej przez górników i mieszkańców Bochni, po której "Pani Cholera ustała grasować w mieście Bochni".
Podczas spotkania będzie można szczegółowo zwiedzić wnętrze kaplicy po przeprowadzonej niedawno renowacji.