Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2018-04-26 21:28:17 przez system

Polski Piemont w Zespole Szkół Nr 1

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni w ramach ogólnopolskiego projektu Akadema Nowoczesnego Patriotyzmu stworzyli grę planszową Polski Piemont. Gra toczy się w Galicji w czasach autonomii (1867-1914) i pokazuje wkład jaki osoby związane z tym zaborem wniosły w budowanie podwalin pod niepodległą Rzeczpospolitą.

W środę 25 kwietnia obyła się w ZS Nr 1 w Bochni prezentacja gry połączona z miniturniejem, w którym udział wzięli przedstawiciele siedmiu szkół: PSP nr 2 w Bochni, Gimnazjum nr 1 w Bochni, I LO w Bochni, II LO w Boochni, ZS Nr1 w Bochni, ZS Nr 2 w Bochni i ZS Nr 3 w Bochni. W zmaganiach z cesarzem Franciszkiem Józefem, przeciwnymi frakcjami oraz w próbach budowania niepodległości najlepiej poradziła sobie reprezentacja gospodarzy: uczniowie ZS Nr 1 w Bochni: Mateusz Krzywda i Marcel Paciorek, którzy zajęli pierwsze miejsce. Na drugim stopniu odium stanęły Julia Czoch oraz Barbara Łagos z II LO a na trzecim miejscu rywalizację zakończyły Agnieszka Sobaś i Magdalena Śliwa z ZS Nr 3. Nagrody dla zwycięzców ufundowali Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

W grze można spotkać postacie Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Franciszka Stefczyka, ks. Stanisława Stojałowskiego oraz wiele innych. Gracze mogą zatrudniać się w działających ówcześnie w Galicji przedsiębiorstwach, bankach, państwowych instytucjach. O zwycięstwie w grze decyduje liczba posłów wprowadzonych przez graczy (podzielonych na frakcję lojalistyczną i niepodległościową) do Sejmu Krajowego we Lwowie.