Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-05-15 01:18:31 przez system

Promocja książki Bogny Wernichowskiej

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na spotkanie z Bogną Wernichowską i promocję jej najnowszej książki ?Kardy i kokardy. Opowieść o hrabinach Potockich?, która odbędzie się we wtorek 19 maja o godz. 18.00 w sali Klubu Biblioteki.

"Kardy i kokardy. Opowieść o hrabinach Potockich" to barwna opowieść o życiu trzech przedstawicielek rodziny Potockich: Zofii z Branickich, Katarzynie z Branickich oraz Krystynie z Tyszkiewiczów obejmująca lata 1820 — 1939, o ich niestrudzonym wolontariacie filantropijnym i przedsięwzięciach służących oświacie, kulturze i dobroczynności. Książkę wydał Małopolski Instytut Kultury.

Bogna Wernichowska — absolwentka Wydziału Prawa UJ i Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat związana z tygodnikiem "Przekrój", przez kilka lat narratorka w cyklicznych audycjach telewizyjnych ("W rajskim ogrodzie", "Telewizja śniadaniowa" TVP2). Autorka kilkunastu książek, m.in. "Duchów polskich — czyli przewodnika po nawiedzonych dworach, zamkach i pałacach" (wspólnie z Maciejem Kozłowskim), "Historii z obrączką — czyli pamiętnych ślubów", "Tak kochali Galicjanie", zbioru prawdziwych opowieści sentymentalnych z dawnej Galicji. Zajmuje się też pracą dydaktyczną, na wydziale dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzi pracownię prasową. Lubi dalekie podróże, interesuje ją wszystko, co dziwne, niezwykłe i tajemnicze — jest zdania, że ta właśnie strona rzeczywistości nadaje barwy codzienności.
W bocheńskiej Bibliotece gościła kilkakrotnie, zawsze podkreślając związki z naszym miastem, a na spotkania te przychodziło liczne grono czytelników jej książek.