Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-01-20 05:17:01 przez system

Promocja monografii bocheńskiego podziemia

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na spotkanie autorskie połączone z promocją książki Zbigniewa Siudaka ?Powstań Polsko! Skrusz kajdany. Z dziejów bocheńskiej konspiracji niepodległościowej 1939-1945?, we wtorek 27 stycznia o godz. 18 w sali Klubu Biblioteki ul. Mickiewicza 5.

Zbigniew Siudak, pseudonim "Spec" był żołnierzem ZWZ, AK, NIE, WiN. W 1939 r. uczył się w Gimnazjum im. Króla Kazimierza w Bochni. W czasie wojny uczęszczał na tajne komplety i szkolenia wojskowe. Uczestniczył w wielu akcjach sabotażowo- dywersyjnych. W grudniu 1945 r. został aresztowany za działalność niepodległościową w NIE i WiN. Więziony w Bochni, Krakowie i Rawiczu został amnestionowany w marcu 1947 r. Maturę zdał w lipcu 1947 r. w Liceum im. Króla Kazimierza Wlk. w Bochni. Ukończył studia na Wydziale Architektury w Krakowie, zdobywając tytuł magister inżynier architekt. Wieloletni działacz społeczny: PTTK (honorowy członek), PZN, PZP, WOPR, SARP. Przewodnik terenowy, instruktor m. in. krajoznawstwa, narciarski PZN, ratownictwa wodnego WOPR. Prezes Zarządu Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Bochni.
Książka p. Siudaka "Powstań Polsko! Skrusz kajdany. Z dziejów bocheńskiej konspiracji niepodległościowej 1939 — 1945" to dokładne opracowanie omawiające historię ruchu niepodległościowego na Ziemi Bocheńskiej w okresie II wojny światowej. Przypomina wydarzenia znane autorowi z autopsji i ze wspomnień pokolenia pamiętającego tamte lata. Opowiada o mieszkańcach Bochni i Bocheńszczyzny, którzy za wolność ojczyzny nie wahali się złożyć nawet największą ofiarę. Przywołuje nazwiska wielu znanych bochnian m.in. dr. W. Krupy, prof. Z. Zajączkowskiego, prof. B. Serwina, H. Kwapniewskiej. Składa się z dwóch części. Pierwsza omawia konspirację niepodległościową, druga to opis akcji sabotażowo - dywersyjnych i partyzanckich oddziałów AK.