Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2021-06-08 21:03:39 przez eb

"Śniegi Kilimandżaro" w DKF Maciste

DKF "Maciste" zaprasza na kolejne po "covidowej" przerwie spotkanie. 10 czerwca, o godz. 19.00 obejrzymy klasyczny holywoodzki melodramat - "Śniegi Kilimandżaro", który przed laty wyciskał łzy widowni kinowej.

Film otrzymał 2 nominacje do Oscara w kategorii Najlepsza scenografia - filmy kolorowe i Najlepsze zdjęcia - filmy kolorowe.

"Śniegi Kilimandżaro" to ekranizacja wybitnej powieści Ernesta Hemingwaya! Miłosny trójkąt i emocjonalne rozterki w afrykańskiej scenerii z doborową obsadą.
Pisarz Harry Street (Gregory Peck) zostaje ranny podczas safari. W czasie choroby rozmyśla nad swoim życiem. Rozpamiętuje porażki i niepowodzenia, jakie go spotkały. Wspomina największą miłość swojego życia, kobietę o imieniu Cynthia (Ava Gardner). Zmarła ukochana wciąż jest obecna w jego myślach a przede wszystkim w jego sercu. Przez cały czas towarzyszy mu niekochana żona Helen (Susan Hayward), która opiekuje się nim w czasie choroby i za wszelką cenę próbuje obudzić w nich chęć do życia i do walki z chorobą. Dzięki niej Harry zaczyna dostrzegać światełko w tunelu.

Prelekcję przed filmem wygłosi dr Maciej Stroiński.

Reżyser
Henry King: urodzony 24 stycznia 1886 w Christiansburgu w stanie Wirginia uchodził za jednego najbardziej wszechstronnego i niezawodnego reżysera kontraktowego wytwórni 20th Century-Fox. Jego kadencja trwała od 1930 do 1961 roku, obejmując większość „złotej” ery Hollywood. King zasłynął jako specjalista od adaptacji literackich - "A Bell for Adano (1945), "Śniegi Kilimandżaro" (1952), "Słońce też wschodzi" (1957) oraz jako promotor talentów aktorskich (Ronald Colman, Gary Cooper, Jean Peters, Gregory Peck).
Reżyser pięciokrotnie był nominowany do Oscara, ale nie zdobył upragnionego trofeum. Dopiero w 1956 roku zdobył Nagrodę za Całokształt Twórczości od Amerykańskiej Gildii Reżyserów.
Zmarł 29 czerwca 1982 w Los Angeles.

Śniegi Kilimandżaro/1952/
10 czerwca /czwartek/ 2021, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Organizatorzy: DKF Maciste /Kino Regis/ Miejski Dom Kultury
Działalność “DKF Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.