Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2008-11-19 08:26:20 przez system

Spotkanie z Edwardem Chudzińskim

Starostwo Powiatowe w Bochni oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zapraszają na spotkanie z dr. Edwardem Chudzińskim, które odbędzie się w poniedziałek 24 listopada w sali klubu Biblioteki ul. Mickiewicza 5 o godz. 17.00.

Dr Edward Chudziński jest historykiem literatury, publicystą, redaktorem i scenarzystą. Kieruje Studium Dziennikarskim Akademii Pedagogicznej w Krakowie i wykłada w Instytucie Filologii Polskiej w tejże uczelni. W latach 1970 — 1993 był kierownikiem literackim i współtwórcą spektakli w teatrze STU. Współtworzył i redagował czasopisma "Student" i "Zdanie". Jest współzałożycielem i członkiem kolegium redakcyjnego miesięcznika "Kraków". Był członkiem rady nadzorczej i programowej Radia Kraków SA oraz rady programowej TVP Polonia. Od dziesięciu lat redaguje rocznik "Małopolska", w którym można odnaleźć publikacje dotyczące Bochni. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół kultury literackiej XX wieku, literatury chłopskiej w dwudziestoleciu międzywojennym, dziejów regionalizmu w Polsce oraz mediów. Jest autorem publikacji: "W kręgu kultury i literatury chłopskiej 1918 — 1939", redaktorem i współautorem "Słownika wiedzy o mediach", "Regionalizm — lokalizm - media", "Dziennikarstwo i świat mediów. Nowa edycja". W 2008 r. został uhonorowany Nagrodą im. W. Orkana.

Spotkanie w Bibliotece będzie poświęcone najnowszej książce Edwarda Chudzińskiego "Regionalizm, kultura, media", w której zawarł doświadczenia swojej wieloletniej pracy naukowej, społecznej i artystycznej.