Kategoria: Kultura
Published at: 2009-05-06 03:15:21 przez system

Trzeciomajowy koncert na Via Regia

3 maja w zabytkowych wnętrzach kościoła Bożogrobców w Chełmie miał miejsce niezwykły recital wybitnego polskiego skrzypka Krzysztofa Jakowicza. Z mistrzowską wirtuozerią profesor Jakowicz interpretował m.in. utwory Paderewskiego, Szymanowskiego, Schuberta i Wieniawskiego przy akompaniamencie fortepianowym równie znakomitego Roberta Morawskiego.

Dodatkowym efektem wzmacniającym doznania słuchowe była wspaniała akustyka świątyni. Liczne brawa oraz owacje na stojąco towarzyszyły tej niezwykłej uczcie muzycznej, którą charyzmatyczny skrzypek Jakowicz zakończył bardzo nietypowo, bowiem w odpowiedzi na kolejny bis zacytował publiczności swojego ulubionego pisarza Bogumiła Hrabala: "Świat jest piękny do szaleństwa, nie żeby takim był, ale takim ja go widzę". Koncert Krzysztofa Jakowicza był pierwszym z cyklu "Muzyka na Via Regia"
Recital skrzypcowy Krzysztofa Jakowicza został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Bochni, Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Bochni oraz Państwową Szkołę Muzyczną im. prof. J. Żurawlewa w Bochni.