Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-09-25 16:01:29 przez system

W muzeum o narkotykach na wojnie

W czwartek w Muzeum im. Stanisława Fishera Łukasz Kamieński - adiunkt w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ będzie opowiadał o środkach odurzających i narkotykach stosowanych w armiach podczas działań wojennych.

W podręcznikach historii, a zwłaszcza historii wojen, nie znajdziemy wiele informacji na temat środków psychoaktywnych wykorzystywanych przez żołnierzy i dowódców w celu wzmocnienia zdolności bojowych, stworzenia doskonalszych wojowników, zmniejszenia psychicznego ciężaru doświadczenia horroru wojny. Dlaczego tak jest, skoro intoksykacja na wojnie jest praktyką sięgającą czasów przednowoczesnych, nieznającą granic geograficznych ani kulturowych? Tematem wystąpienia będzie próba odpowiedzi na pytanie o źródła tabu otaczającego wykorzystanie środków odurzających w konfliktach zbrojnych na przestrzeni dziejów.

Łukasz Kamieński - adiunkt w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ, Specjalizuje się w strategicznych aspektach stosunków międzynarodowych, historii i teorii wojny oraz technologii militarnej. Autor książek Technologia i wojna przyszłości. Wokół nuklearnej i informacyjnej rewolucji w sprawach wojskowych (2009), Nowy wspaniały żołnierz. Rewolucja biotechnologiczna i wojna w XXI wieku, (2014) oraz Farmakologizacja wojny. Historia narkotyków na polu bitwy (2012), która w nieco zmienionej formie ukazała się w języku angielskim nakładem wydawnictw Hurst (Londyn) i Oxford University Press (Nowy Jork) jako Shooting Up. A Short History of Drugs and War, w języku francuskim jako Les drogues et la guerre: De l'Antiquité à nos jours (Paryż). Wkrótce ukażą się tłumaczenia na język hiszpański i włoski.

28 września 2017 r. godzina 17.30, Muzeum im. Stanisława Fishera w Bochni