Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-03-17 10:51:59 przez system

W Muzeum o religijnym edytorstwie Wawrzyńca Pisza

Muzeum. Im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza w niedzielę 20 marca o godzinie 12.00 na prezentację towarzyszącą wystawie „Święty kąt”. Jan Flasza przedstawi wykład „Pieśń w podróży” i inne druki religijne bocheńskiego drukarza i księgarza Wawrzyńca Pisza”.

Kruche, rozsypujące się karty z tekstami często dziś już zupełnie zapomnianymi… Dziewiętnastowieczne druki religijne, w tym szczególnie pieśni – stanowią cenne świadectwo obrazu świata prostych ludzi żyjących w tamtym stuleciu. Drukowane najczęściej przez prowincjonalne oficyny, w tym także bocheńską drukarnię Wawrzyńca Pisza działającego w Bochni w latach 1835-1875, uległy po prostu w znacznej mierze rozproszeniu, „zaczytaniu”, zniszczeniu.

Dlatego takie znaczenie ma ich obszerny zbiór, jaki posiada Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. Jeden z autorów wspominając drukarnię Pisza i jego druki, ich prostą formę i przystępność ceny, a także rolę jaką odegrały w polskim życiu okresu zaborów, stwierdzał krótko: „Jedne tylko nieba mogłyby o tym opowiedzieć”. Przyrównywał je zarazem, pod względem szlachetnej jakości, do pierników toruńskich lub pasów słuckich.

Podczas niedzielnego spotkania przybliżę Państwu właśnie działalność i dokonania Wawrzyńca Pisza – zasłużonego dla polskiej książki drukarza, księgarza, nakładcy, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni, które drukował i sprzedawał przy ulicy Kazimierza Wielkiego w Bochni.

Jan Flasza