Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-09-03 00:32:14 przez Czas2012

W najbliższy weekend wielkie zwiedzanie zabytków!

Najbliższy weekend warto zaplanować na Bocheńszczyźnie, a to za sprawą Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego. Ten autorski projekt Starostwa Powiatowego w Bochni odbywa się już po raz dwunasty – podkreślają organizatorzy. Impreza daje rzadką okazję by bez kosztów płacenia wstępów zwiedzić miejsca zazwyczaj nieudostępniane turystom. Główną tego typu atrakcją są np. pozostałości klasztoru Karmelitów Bosych na terenie Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu. Zwiedzanie to także okazja do poznania polskiej historii, która akurat zabytków nie chciała oszczędzić. Żadko można spotkać dwór, zamek, kamienicę czy kościół, który przetrwał zawirowania historii bez zniszczeń. Wiele z nich przepadło bezpowrotnie. Tym bardziej warto zwiedzić i poznawać to co ocalało.

Na zbliżający się weekend organizatorzy corocznej imprezy przygotowali wiele atrakcji i oprócz udostępnionych zabytków i instytucji kultury, których w tym roku będzie aż 36, dodatkowo na zwiedzających będą czekać spacery tematyczne śladami znanych ludzi, miejsc i wydarzeń. W sumie będzie ich aż 8.

Oprócz miejsc stałych, które cieszą się niesłabnącą  popularnością, będzie również kilka nowości. Będzie można zawitać do przepięknej willi dr Mieczysława Dembowskiego przy ul. Konstytucji 3 Maja. Na weekendową mapę zwiedzania powrócił także Kościół w Chronowie.  Ośrodek Edukacji w Borównej oraz  Pasieka u państwa Kiejdów zapraszają  natomiast na warsztaty.

Swój jubileusz 10- lecia obchodzi w tym roku bocheńska motylarnia. Na tą okazję oprócz barwnej wystawy, przygotowano  opowieści i ciekawostki przyrodnicze ze świata motyli, a przed muzeum stanie stoisko z atrakcjami i zabawami dla dzieci.

Przez dwa dni  obecny będzie w Bochni Camper Małopolski. W sobotę od 12.00 do 16.00 będziecie przy szybie Campi. Na placu pod Kominem  o godz. 12.30 wystąpi również Orkiestra Kopalni Soli Bochnia, a na dzieci będą czekać atrakcje. Natomiast w niedzielę Camper  zawita do Parku Rodzinnego Uzbornia gdzie od godz. 15.00 będzie promował atrakcje Małopolski.

Sobotni wieczór na dziedzińcu bocheńskiego Muzeum należeć będzie do muzyków. Wystąpią lokalni artyści: Barbara Furmańska, Piotr Lekki, Artur Salwach, Robert Świątek i Wojciech Feć. Evening Standard przy dźwiękach  rocka i bluesa umili wieczór każdemu obecnemu.
Tradycyjnie już wspólnie z przedsiębiorcami przygotowano zniżki 25 i 20 % na pobyt w Hotelu Kasztel i Nowa Bochnia oraz w bocheńskich kawiarniach Ciachomania i Chantilia oraz restauracji Panorama w Wiśniczu.

Weekend zakończy się muzycznie na bocheńskiej Uzborni. Oprócz warsztatów dla dużych i małych, w Amfiteatrze wystąpią m.in. Teatr Artystokracki, Kasia Moś, Adam Krylik, Orkiestra Baczków oraz Halinka Mlynkova.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Małopolska Organizacja Turystyczna. Szczegółowy program zwiedzania oraz więcej informacji o zabytkach znajduje się na stronie:
 www.zabytki.powiatbochenski.pl

pw