Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-02-23 01:41:01 przez system

W Pogwizdowie świętują

Dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie Zespołu Szkół Gminnych im. Józefa Bema w Pogwizdowie organizują we wtorek 24 lutego obchody pierwszej rocznicy przekazania szkole sztandaru, na która serdecznie zapraszają.

Uroczystość rozpocznie się od godz. 18. Uświetni ją spektakl: "Lew z Siedmiogrodu czyli o Józefie Bemie opowiastek kilka".

Patron szkoły, czyli Józef Bem urodził się 14 marca 1794 r. w Tarnowie. Był zawodowym żołnierzem, artylerzystą, dowódcą artylerii czynnej Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego, feldmarszałkiem armii tureckiej, naczelnym wódz powstania węgierskiego 1848-1849 i zastępca wodza drugiej rewolucji wiedeńskiej.
Wziął udział w kampanii francusko-rosyjskiej 1812 - 1813. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej za zasługi w obronie Gdańska przed Rosjanami w 1813 r.
Po klęsce Napoleona, w randze kapitana służył w wojsku Królestwa Polskiego. Został adiutantem polowym generała Piotra Bontempsa. Wykładał wówczas teorię artylerii w szkole zimowej i przeprowadzał doświadczenia nad bronią rakietową.
W 1822 r. został wydalony z wojska za przynależność do Wolnomularstwa Narodowego. Aresztowany przez władze rosyjskie, spędził kilka miesięcy w areszcie. Do armii powrócił już jednak w 1823 r.
W powstaniu listopadowym objął dowództwo 4. baterii lekkokonnej. Dał się poznać jako odważny dowódca, umiejący wykorzystać artylerię konną na polu walki. Walczył m.in. pod Iganiami, Ostrołęką (gdzie popisał się śmiałą szarżą artyleryjską, zmniejszając znacznie rozmiary polskiej porażki) i w obronie Warszawy. Po upadku powstania - na emigracji w Niemczech i we Francji. Związany z obozem Hotel Lambert. Stronnik Adama Jerzego Czartoryskiego i członek Związku Jedności Narodowej.
W okresie Wiosny Ludów kierował obroną rewolucyjnego Wiednia w dniach 26-31 października 1848 r.. W powstaniu węgierskim dowodził w Siedmiogrodzie i Banacie wojskami węgierskimi. Zimową kampanią (grudzień 1848 - marzec 1849) zdobył sobie sławę wielkiego wodza (w jego oddziałach walczył m.in. czołowy poeta węgierskiego romantyzmu Sándor Petőfi). Dowodząc 8-tysięcznym korpusem odrzucił 10-tysięczny korpus gen. Antona Puchnera i wyzwolił północny Siedmiogród. W lutym wkroczył na Bukowinę, w marcu cały Siedmiogród był w węgierskich rękach. W sierpniu jego korpus został jednak zepchnięty do Banatu przez połączone wojska austriacko-rosyjskie. Od sierpnia 1849 r. był naczelnym wodzem armii węgierskiej. Po klęsce pod Temesvarem (Timisoarą) i upadku rewolucji na Węgrzech, przekroczył w 1849 r. granicę turecką.
Wraz z generałami węgierskimi Jerzym Kmety i Miksą Steinem, Bem przeszedł na islam i wstąpił do armii sułtana. Wraz z przyjęciem islamu (z nim uczyniło to ponad 6000 Polaków) zmienił nazwisko na Murad Pasza (Murat Pasa, Yusuf Paşa). W listopadzie 1850 r. Bem zachorował na malarię azjatycką. Zmarł w nocy 10 grudnia. Prochy Józefa Bema sprowadzono do rodzinnego Tarnowa 30 czerwca 1929 r., gdzie zostały umieszczone w mauzoleum na wyspie w Parku Strzeleckim.