Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-03-14 20:19:38 przez system

"Wierzę, ufam, miłuję" - o Zofii Kossak - Szczuckiej

W dniu 12. 03. 2019 roku w Oddziale KSCCh w Bochni przy ul. Białej odbył wykład połączony z pokazem multimedialnym zatytułowany: „Zofia Kossak – Szczucka na tle swoich czasów”. Wykład przygotował Stanisław Mróz działający na co dzień w Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

W roku 2018 to minęła pięćdziesiąta rocznica śmierci Zofii Kossak – Szczuckiej, znakomitej pisarki działaczki w okresie kształtowania się Niepodległej. Doceniając jej zasługi Prezydent A. Duda odznaczył bohaterkę wykładu Orderem Orła Białego. W ten sposób znalazła się w gronie 25 Polaków wyróżnionych pośmiertnie za zasługi i w docenieniu wybitnej powieściopisarki, organizatorki pomocy Żydom w okresie II wojny światowej, współtwórczyni Żegoty, uczestniczce Powstania Warszawskiego.

Zofia Kossak Szczucka pochodziła z rodziny słynnych malarzy i pisarzy dla których historia naszej Ojczyzny była twórcza inspiracją. Wydarzenia na przełomie wieków XIX i XX których była świadkiem były dla niej źródłem twórczości literackiej i zaangażowania społecznego które realizowała zgodnie ze swoim życiowym motto „W każdej chwili mojego życia wierzę, ufam, miłuję”.

Wykład stał się okazją do pokazania zdjęć autorki w różnych okresach życia oraz miejsc z nią związanych. Pokaz multimedialny pozwolił również na zapoznanie się z jej drogą życiowa i wspomnieniami jej współpracowników i członków rodziny.

Siedziba Oddziału KSCCh w Bochni zgromadziła grono jej czytelników i zaprzyjaźnionych gości ze Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej współpracujących ze Stowarzyszeniem. Na wykładzie obecna była również z-ca dyrektora Okręgu KSCCh w Krakowie Bożena Pruska