Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-12-09 22:53:39 przez system

Wysokie napięcie w Muzeum

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na ostatnie w 2016 roku Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego Justyna Bodurka (Muzeum w Bochni) przedstawi temat "Baczność, wysokie napięcie!” O początkach elektryczności w Bochni 15 grudnia o godzinie 17.30.

Prąd elektryczny wykorzystywany jest dziś w każdym domu. Nie sposób sobie wyobrazić współczesnego świata bez radia, telewizji, telefonii komórkowej. Nowoczesne urządzenia, aparatura medyczna, środki transportu zasilane są energią elektryczną. Od wieków szukano sposobów na rozświetlenie ciemności. Nadejście zmroku napawało ludzi strachem. To wtedy złe moce przejmowały władzę nad światem. Ognisko, łuczywo, kaganek czy pochodnia pozwalały przezwyciężyć lęk przed nieznanym. Przełom nastąpił w XIX wieku, gdy na arenie dziejów pojawili się wizjonerzy, którzy pchnęli badania nad elektrycznością na nowe, nieznane tory. Rywalizacja między Thomasem Edisonem a Nicolą Teslą, znana jako „walka o prąd przemienny”, zrewolucjonizowała elektrotechnikę.

Na początku XX wieku włodarze Bochni podjęli decyzję o elektryfikacji miasta. Pomimo licznych trudności udało się doprowadzić dzieło do szczęśliwego końca. W 1935 roku zelektryfikowanych było zaledwie 3 procent polskich gmin, ale wśród nich była Bochnia.

Na zdjęciu: hala maszyn elektrowni miejskiej w Bochni, ze zbiorów Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.