Kategoria: Polska daleka i bliska - Paweł Wieciech Blog
Opublikowano: 2020-11-10 21:20:50 przez Czas2012

W Warszawie zobaczysz Grunwald ... i nie tylko

Zbiory sztuki Londynu, Rzymu, Paryża czy Wiednia… to trzeba zobaczyć ale wizyta w Muzeum Narodowym w Warszawie również jest obowiązkowa. Mimo, że eksponaty gromadzone latami przez muzealników i koneserów sztuki w Polsce nie mieszczą się w tak reprezentacyjnych i ogromnych gmachach jak w największych stolicach Europy to kolekcja dzieł sztuki zgromadzona w Muzeum Narodowym w Warszawie liczy ich ponad 830 tys.

Sam gmach to modernistyczny budynek wzniesiony w latach międzywojennych 1927–1938 i jest projektem Tadeusza Tołwińskiego i Antoniego Dygata. W dwóch skrzydłach siedziby Muzeum zgromadzone są wspaniałe kolekcje malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego ze wszystkich epok, od antyku do współczesności. Podziwiać tu można jedne z najwspanialszych i najcenniejszych arcydzieł sztuki polskiej, obok której, w galeriach tematycznych zgromadzono również pokaźną i cenną kolekcję sztuki światowej jak zbiory sztuki starożytnej (egipskiej, greckiej, rzymskiej) czy galerię malarstwa obcego (włoskiego, francuskiego, holenderskiego, niemieckiego czy rosyjskiego).

Obok obrazów, prac rzeźbiarskich, rysunków czy rycin są tu pięknie zdobione meble, tkaniny, fotografie, numizmaty, oraz naczynia, a nawet płaszcz i insygnia koronacyjne króla Augusta III. Galeria Sztuki Średniowiecznej mieści XV-wieczne ołtarze z różnych rejonów Polski, gotyckie rzeźby czy obrazy do prywatnej modlitwy. Niewątpliwą atrakcją jest obraz „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki, który można podziwiać w Galerii Sztuki XIX wieku. To największy polski obraz w kolekcji Muzeum. Płótno ma blisko 40 m2 (4,26 x 9,87m). Muzeum mieści działa najwybitniejszych artystów polskich pokazanych w kontekście dzieł europejskich.

Mimo imponujących zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie nie można niestety już zobaczyć pokaźnej części dawnej kolekcji. Jak szacują historycy i muzealnicy, w wyniku niemieckiej grabieży polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej, Muzeum utraciło 99% numizmatów, 100% zegarów, 80% wyrobów złotniczych i jubilerskich, 63% tkanin, 60% mebli, 70% opraw, ksiąg i superekslibrisów królewskich. Mimo tej dotkliwej straty zbiory zgromadzone w gmachu Tadeusza Tołwińskiego i Antoniego Dygata zachwycą jednak niejednego konesera sztuki.

Foto: Paweł Wieciech

Muzeum Narodowe w Warszawie