Kategoria: Przewodnik krajoznawczy
Opublikowano: 2012-03-11 11:42:30 przez system

Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej

Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej to czas szczególny dla tego niegdyś królewskiego miasta. „ …Niosą więc palmy ze wszystkich stron, bo je poświęcić w czas ten potrzeba i przyozdobić nią przyszły plon, by nie zabrakło na co dzień chleba. …”

Czas szczególny tym bardziej, że obecny Konkurs Lipnickich Palm był 50-tym z kolei, a to już szmat czasu i trwania tej tradycji.
W ten zaszczytny jubileusz nie zapomniała Lipnica o swym wielkim obywatelu p. Józefie Piotrowskim, który poprzez powołany przez siebie konkurs palm uczynił z nich dla Lipnicy zjawisko kultowe.

50-ty Konkurs Lipnickich Palm, już się odbył, przeszedł do historii jak i najwyższa palma Anno Domini 2008 mierząca 33 m 68 cm wysokości. Jej twórcą był już trzykrotny (pod rząd) Zbigniew Urbański z Lipnicy Murowanej.

Rozjechały się do domów rzesze turystów zauroczone tym urokliwym, barwnym widowiskiem. Lipnicki Rynek, pomnik św. Szymona, duchowość średniowiecznego miasteczka - niezwykle zgrywająca się z palmowym widowiskiem sceneria, jedyna i wyjątkowa oprawa dla lasu palm wypełniających tego dnia Wielkanocną przestrzeń Lipnicy. Otoczyły palmy Szymona, wzwyż wyrosły nad całą Lipnicą, To dla Niego ta barwna korona - bo palmy też świętym z Lipnicy się szczycą.

Nie będzie tu reporterskiej relacji i opisu samych palm, bo czyż da się opisać słowem to urzekające przedstawienie reżyserowane przez same palmy, piszące wiewającymi wstążkami radość zbliżającej się wiosny i Zmartwychwstania?

Czy można przekazać dramaturgię czasu podnoszenia niebotycznych palm i chwałę ich twórców, którą one same głoszą? Lub trzasku łamanych pni palmowych niweczący wielodniowy trud ich wicia? Pękła najwyższa, jaką dotąd na konkurs przygotowano, mierzyła 36 m 40 cm, wykonał ją Andrzej Leszczyński, wielokrotny zwycięzca w poprzednich latach.

W Lipnicy Murowanej udało się scalić tradycje ludowe z liturgią obrzędów religijnych i dotyczy to nie tylko palm Wielkanocnych. Żywe w tym wymiarze są także niegdysiejsze wydarzenia historyczne i kult św. Szymona z Lipnicy. Te połączone wartości dają niezwykły plon, który tylko w Lipnicy zobaczyć możemy, właśnie to widać było.

Tylko w Lipnicy są takie palmy - sercem splecione witki wierzbowe”.

Czesław Anioł