Kategoria: Przewodnik krajoznawczy
Opublikowano: 2012-03-09 19:21:10 przez system

Przydrożne sacrum

W nawiązaniu do wcześniejszego artykułu pt. „Kamieniarze sakralni bocheńszczyzny” (30.10.2007 r.) rozpoczynamy cykl szkiców poświęconych kapliczkom przydrożnym na ziemi bocheńskiej. Przydrożne sacrum wpisuje się istotnie w ideę krajoznawczego postrzegania, które propagujemy w naszej cotygodniowej prezentacji.

Jak istotna to była wartość, prawi już sto lat temu o tym wystąpienie bocheńskiego malarza Ludwika Stasiaka. Zwrócił się on bowiem w 1913 r. z żarliwym apelem do duchowieństwa, o zatrzymanie fali tandetnych wyrobów zaczynających dominować w architekturze sakralnej. Mała architektura sakralna, bo taka jest bardziej oficjalna nazwa kapliczek, figur i krzyży przydrożnych, jest powszechnie obecna we współczesnym krajobrazie kulturowym i charakteryzuje się znaczną różnorodnością form, od kapliczek domkowych poprzez kapliczki szafkowe i słupowe, do figur i prostych znaków krzyża. (fot. II, III. IV, V)
„Złotym wiekiem” rzeźby ludowej o tematyce religijnej była II-ga połowa XIX w. Miejscowi rzeźbiarze tego okresu pozostawili po sobie wiele rzeźb, zarówno w drewnie jak i w kamieniu. (fot. VI, VII, X, XI)

Literatura poświęcona małej architekturze sakralnej jest stosunkowo bogata, piszą o niej religioznawcy, historycy sztuki, ludoznawcy i Ci, którzy zauroczeni tym niezwykłym zjawiskiem religijno – kulturowym chcą utrwalić w czasie tę krajobrazową przestrzeń. Powstało także wiele albumów, galerii i innych fotograficznych prezentacji przydrożnego sacrum zatrzymujących w kadrze tę unikalną materię wiary i sztuki. Dokładając cegiełkę do szerszego poznania zasobów bocheńszczyzny w dobra narodowej kultury, zaprezentujemy w naszym serwisie część z blisko tysiąca kapliczek jakie trwają tu z dawien dawna, wiek niektórych sięga nawet XVIII w.

Te małe obiekty architektoniczne wzniesione – Bogu na chwałę, ludziom na pożytek, wrosły na dobre w krajobraz wszelakich dróg, obejść domowych i publicznych placów i trudno już dzisiaj sobie wyobrazić bez nich nasz rodzimy pejzaż. Na ziemi bocheńskiej tradycje wznoszenia kapliczek przydrożnych są nadal żywe, co prawda wznoszone są w innym już stylu, także inny materiał jest używany do ich wykonania, lecz myśl przewodnia, dzięki której one powstają jest ta sama, to przesłanie wiary. (fot. VIII, IX, XII)

Ojczyste role świątkami zasiane,
Kapliczki i krzyże - nieraz zapomniane,
Przy drogach, cmentarzach, wiejskich krajobrazach
- w figurkach, obrazach.

W kamieniu ciosane, farbą malowane,
Stoją świętych postacie znane i nieznane.
Dziękczynne i pokutne od ludu ofiary,
dla Boga dary.

Czesław Anioł