Kategoria: Przewodnik krajoznawczy
Opublikowano: 2012-03-07 23:23:00 przez system

Twój pierszwszy zimowy ślad

p

Jak to dobrze, że zima za oknem i śniegu biały puch pokrył wszystko dookoła, bo to przecież ta pora roku, kiedy można, a nawet trzeba przypiąć do nóg narty! Być może skojarzenie będzie jednoznaczne – narty zjazdowe, ale nie o to tym razem chodzi.

W czas rozpoczętego sezonu narciarskiego, gorąco namawiam na wycieczkę białym szlakiem na nartach śladowych, jakaż to będzie frajda, gdy śnieżnobiałą przestrzeń przetnie po raz pierwszy Twój indywidualny ślad! Turystyka na nartach śladowych, to nie krępowana 13)wyciągiem i nartostradą przestrzeń, urok swobody. To czucie natury przez pryzmat śnieżnych okiści drzew i sypiącego się za kołnierz śniegu, to zupełnie inny wymiar turystycznego spełnienia. Choć trasy do turystki narciarskiej są w zasadzie wszędzie, bo można też wędrować szlakami wytyczonymi dla pieszych, to nic nie stoi na przeszkodzie by wyznaczywszy sobie właściwy azymut, wgłębić się w puszystą przestrzeń swej prywatnej trasy. Jest to bowiem szczególna forma indywidualizmu, turystykę narciarską najlepiej uprawiać samemu lub w niewielkich grupach, osiąga się wtedy najwięcej. Dla turysty narciarza wędrującego na nartach śladowych, taką trasą stać się może każda polna czy leśna droga, pole, las, łąka czy nawet skute lodem koryta rzek. Wędrować można na przełaj, za tropem sarny czy zająca, od jednej do drugiej polany, wierzchowiną i stokiem zbocza, po(fot. zim 2, satysfakcję i relaks, czerpiąc z nich radość i wewnętrzny spokój. Przygłuszone i zakryte reklamami narciarstwa zjazdowego narciarstwo turystyczne przebija się stosunkowo wolno, zbyt wolno, na swój właściwy ślad prowadzący po skrzypiącym śniegu, skrzących się słonecznym blaskiem śnieżynek wśród czarodziejskich zimowych krajobrazów.

Powędruj w dal zimy bielą,
Zagap się na gwiazdki skrzące
Co u stóp kobierce ścielą,
Brylantami się mieniące.
*
Tu śnieg skrzypi jak przed laty,
I gra zim wieczną melodię,
Na wiszących ze strzech chaty
Długich, drżących strunach sopli. ...

Do uprawiania narciarstwa turystycznego nie jest konieczny drogi sprzęt czy kosztowny strój, tu nie obowiązuje deptakowa moda i szpan, najważniejszy jest wybór białego śladu. Bardzo często narty do turystyki narciarskiej tzw. śladowe myli się z nartami biegowymi, bowiem na (zim 11) (zim 6 pierwszy rzut oka różnice między nimi nie są wielkie. Nie wdając się w drobiazgi w tym przypadku mało istotne, różni je przede wszystkim szerokość. Szerokość nart biegowych (wyczynowych) na wysokości wiązań nie przekracza 45 mm. Narty szerokie na 50 mm i więcej nadają się właśnie do uprawiania wędrówek narciarskich. Ślizg (spodnia strona) takich nart pokryty jest warstwą plastiku z wypustami tzw. rybia łuska, mającymi ograniczać ślizganie się nart do tyłu. To jeden z problemów technicznych turystyki narciarskiej, choć można go zaradzić też właściwym doborem smarów. Właściwa wysokość dla nart turystycznych jest wtedy, gdy ich czubek sięga środka zgiętej dłoni ich właściciela. Wiązania do nart śladowych (jak i biegowych) trzymają tylko czubek buta (wysuniętą do przodu podeszwę) i pozwalają przy każdym kroku unosić piętę do góry. Istnieje szereg systemów takich wiązań, toteż przy ich kupnie należy zwrócić uwagę, by pasowały one do butów, względnie odwrotnie. Przy butach ważnym jest, by ich cholewka sięgała ponad kostkę nogi. Ze sprzętu potrzebne będą jeszcze kijki, te oparte o podłogę, winny sięgać pod pachę, są wyższe niż zjazdowe. Odzież wierzchnia winna chronić narciarza przed wiatrem i zimnem, dobrym sposobem jest założenie kilku warstw cieńszej odzieży (na cebulkę). A więc bielizna bawełniana, koszula flanelowa, bluza typu polar, zaś na wierzch cienki, ale chroniący od wiatru dres. Uzupełnieniem stroju winna być czapka z możliwością naciągnięcia jej na uszy oraz rękawiczki. Zakup odpowiedniego sprzętu jest na tyle ważną rzeczą, iż radzimy wcześniej przeglądnąć strony internetowe lub zasięgnąć informacji bezpośrednio w (zim 8) specjalistycznym sklepie. Tak wyekwipowani i po wcześniejszym treningu ruchowym, wybrać się możemy na swój pierwszy wymarzony zimowy spacer. Mieszkańcy Bochni z wyborem trasy na swój pierwszy ślad, nie powinni mieć większych problemów, bowiem w samym mieście są trzy szlaki narciarskie, łączą tereny mieszkalne z obszarami rekreacyjnymi Lasu Kolanowskiego i Lasu Kopalińskiego.

Szlak zielony – Os. Dołuszyce – Pogwizdów, 2, 5 km długości
Szlak czerwony – Park Salinarny – Las Kolanowski, 6 km długości
Szlak niebieski - Uzbornia) – Las Kolanowski – Las Kopaliński – Dąbrowica - Łapczyca -
Las Kolanowski – Bochnia, 22 km długości

Nic nie stoi jednakże na przeszkodzie by wyjechać trochę dalej za miasto, w obszar Pogórza Wiśnickiego czy Puszczy Niepołomickiej i pomaszerować w siną dal, ku swoim własnym celom. Na czas zimowych wędrówek przyda się mapa turystyczna – Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy wyd. Compass, na której przebieg szlaków narciarskich został zaznaczony.

Czesław Anioł