Kategoria: Region
Opublikowano: 2024-05-23 20:30:39 przez eb

100 – letni tramwaj nową atrakcją Krakowa

Kolekcja historycznych tramwajów MPK SA w Krakowie wzbogaciła się o nowy pojazd. Jest nim tramwaj ze Szczecina, który kursował w tym mieście do lat 70 - tych XX w.

le został wyprodukowany w latach 30 – tych (a więc ma blisko 100 lat) przez firmę Waggonfabrik Wismar.

Twórcy tego tramwaju już na początku XX wieku zaprojektowali w jego części środkowej niskopodłogowe wejście. To jedna z zaledwie kilku konstrukcji tego typu, w którym takie rozwiązanie wtedy zastosowano.

. Przez cały okres wakacyjny w każdą niedzielę na linię nr 0 będą wyjeżdżać historyczne tramwaje. Oczywiście nie zabraknie także możliwości przejazdu zabytkowymi autobusami.  Także wnętrze wagonu zostało wykonane z dbałością o jak największy komfort jadących. Były tam miękkie siedzenia i chromowane elementy wyposażenia. Cała konstrukcja została wykonana z lekkich profili stalowych, połączonych nitami i wzmocniona drewnianym wypełnieniem. To gwarantowało lekkość tramwaju, a jednocześnie sprawiało, że wagon zyskiwał nowoczesny wygląd.

Trudno było wyremontować ten tramwaj. Okazało się, że przetrwało ich ledwie kilka , jako altany w ogródkach działkowych. Jednak pracownikom krakowskiego przewoźnika udało się pomimo tego wiernie przywrócić wyposażenie tramwaju, odpowiadające ich pierwszemu okresowi eksploatacji w Polsce. Szczeciński tramwaj Wismar 506 dołącza do zabytkowych wagonów z innych polskich miast, które już posiada w swojej kolekcji historycznych pojazdów MPK w Krakowie. Są to: wagon Linke-Hofmann z Wrocławia, K z Warszawy, Ring i KSW z Gdańska, 105NT z Katowic. W kolekcji są także kursujące w przeszłości w Krakowie dwa wagony z Norymbergi: T4 i GT6.

Tramwajem można się będzie przejechać już 9 czerwca, kiedy to rozpocznie się Krakowska Linia Muzealna. Przez całe wakacje w każdą niedzielę na linię nr 0 będą wyjeżdżać historyczne tramwaje. Oczywiście nie zabraknie także możliwości przejazdu zabytkowymi autobusami.   

info i zdjęcie: Magiczny Kraków