Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-10-07 22:47:41 przez Czas2012

14Synaj w duchu Taizé

Ok. 3,5 tysiąca młodych z diecezji tarnowskiej przybyło do Nowego Sącza by wspólnie przeżywać 14. Synaj. Synaj to spotkanie modlitewne i nazwa wydarzenia, które skupia grupy religijne w jedno duszpasterstwo młodzieży okręgu nowosądeckiego.

Nowy Sącz stał się na chwilę stolicą młodości i – idącej z nią w parze – radości – komentują organizatorzy. Ponad 200 wolontariuszy i harcerzy pracowało nad organizacją i przebiegiem wydarzenia, którego finał odbył się w hali MOSiR w Nowym Sączu, gdzie przybyło dziesiątki grup modlitewnych wraz ze swoimi duchownymi opiekunami.

Młodzi wspólnie się modlili, tańczyli i śpiewali przygotowując się do Eucharystii. Przybyłych do Nowego Sącza wiernych z różnych części Polski, a nawet z innych krajów Europy, witał biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Leszek Leszkiewicz oraz Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza. Dla przybyłych przygotowano m.in. cztery tysiące kanapek, śpiewniki i koszulki z hasłem „Sącz Boga”. Głównej mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. "Każdy z nas może przemienić oblicze tego świata" - mówił do młodych. Czy damy się zmotywować?

Spotkania Synaj stanowią zaproszenie i duchowe przygotowanie do Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, zwanej popularnie spotkaniem Taizé. Nowosądecka edycja Synaju nawiązywała do idei Europejskich Spotkań Młodych Taizé. Zaproszeni goście, m.in. brat Wojciech ze wspólnoty Taizé we Francji czy Szymon Reich, przybliżyli ducha ekumenicznej wspólnoty, zapraszając na kolejne spotkanie we Wrocławiu.